iSLAMi GiZLi iLiMLER SiTESi
Vakit Namazınızı Kıldınızmı?

Hoş Geldiniz Forumdaki Konulardan Tam Anlamıyla Faydanalabilmek İçin Giriş Yapınız Uye Degılsenız 1 Dakıkanızı Ayırarak Kayıt Olunuz---ByNoKta
Vakit Namazınızı Kıldınızmı?

Hoş Geldiniz Forumdaki Konulardan Tam Anlamıyla Faydanalabilmek İçin Giriş Yapınız Uye Degılsenız 1 Dakıkanızı Ayırarak Kayıt Olunuz---ByNoKta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CİNLERE, ŞEYTANLARA, İFRİTLERE ve DİĞERLERİNE, BÜYÜYE VE SİHRE KARŞI İNSANLARIN KALESİ ( SİTEMİZDEKİ HERŞEY ÜCRETSİZ ve KARŞILIKSIZDIR )

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Kudüs’te Son Osmanlı Alayı…

YazarMesaj
islam73
Medaratör

Medaratör
islam73

Kudüs’te Son Osmanlı Alayı… Empty
MesajKonu: Kudüs’te Son Osmanlı Alayı…   Kudüs’te Son Osmanlı Alayı… Icon_minitimeÇarş. Kas. 24, 2010 1:46 pm

Birinci Dünya Savaşı’nın en şiddetli muharebelerinin gerçekleştiği cephelerden biri de Sina - Filistin Cephesi’ydi.
OsmanlıKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul taarruz cephesi olarak açtığı Sina Filistin’deKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul Süveyş ve Mısır’ı alarakKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul İngilizlerin Hindistan ile ilişkisini kesmeye çalışıyordu. İngiltere ise Filistin’le birlikteKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul Arap Yarımadası’na ve böylece petrole tam hakimiyet elde etme amacı güttü.
Cemal Paşa’nınKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul 1915′te 14 bin deveyle iki koldan Süveyş Kanalı’na yaptığı ilk harekat başarılı olamadı. 1916 yılında ikinci harekat başladı. Ama o sırada başlayan Arap isyanı için birliklerin bir kısmı Hicaz’a yönlendirilinceKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul ordunun geri kalan kısmıKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul Gazze- Şeria- Birüsseba hattında savunmaya çekildi.
1917 baharında İngilizlerKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul Gazze’ye karşı saldırıya geçti. İlk iki saldırı püskürtüldü. 24 Ekim 1917′de İngilizlerKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul Hindistan’dan topladığı kuvvetlerle yani 138 bin askerle son taarruza başladı. VeKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul Osmanlı Ordusu’ndaki Alman subaylardan albay von Kress’in hatıratındaKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul “rüzgâr kar halinde esiyorduKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul çekirge istilası İbin Vahası’nı son yaprağına kadar silip süpürmüştü. Çok sıcak bir gündü ve erler susuzluktan son derece ıstırap çekiyorlardı. Bugün dahi kulaklarımda onların ’su… su…’ diye yalvaran ümitsiz bağrışlarını duymaktayım” dediği gün 9 Kasım 1917′de Kudüs düştü. Osmanlı ordusuKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul yağmanın önlenmesi amacıyla ardında küçük bir birlik bırakarak Kudüs’ü terk ettiKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul Halep’e kadar geri çekildi.
Tam dört yıl süren bu cephe savaşında Osmanlı ordusunun kaybı 200 bini geçti.
Geride bırakılan artçı birlikten Iğdırlı Hasan OnbaşıKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul ‘ricat’ten tam 55 yıl sonraKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul 1972 yılında tarihçi yazar İlhan Bardakçı ile Türkiye’deki komutanına tekmil göndermişti:
Bardakçı’nın anlatımıyla işte o tekmil:
”Mevki Kudüs. Mekân Mescid ül AksaKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul Tarih 21 Mayıs 1972 Cuma. Ben ve gazeteci arkadaşım rahmetli Said TerzioğluKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul İsrail Dışişleri rehberlerinin yardımı ile bu mübarek makamı dolaşıyoruz.
Kudüs Kapalı Çarşısı’nda rüzgâr gibi dolanan entarili kahvecilerin ellerindeki askılara çarpmadan biraz yürüdünüz müKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul önünüze çıkan kapı sizi Mescid ül Aksa’nın önüne kavuşturur. Mirac mucizesinin soluklanıldığı ilk Kıble’mize yani… Hemen oracıktaKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul ilk avlu vardır kiKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul hâlâ bizim lâkabımızla anılır. “12 bin şamdanlı avlu” derler oraya. Yavuz Selim 30 Aralık 1517 Salı günü Kudüs’ü devlete katmıştır daKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul ortalık kararmıştır. Yatsı namazını o avluda kılar. Kendisi ve bütün ordu beraber. Şamdanları yakarlar. Tam 12 bin şamdan… O isim oradan kalmadır. Sekiz on basamaklı geniş merdiveni adımladınız mıKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul o mukaddes Mescid’in bağdaş kurduğu ikinci avluya ulaşırsınız.
Onu o merdivenin başında gördüm. İki metreye yakın bir boy… İskeletleşmiş vücudu üzerinde bir garip giysi… Palto?.. HayırKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul kaputKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul pardösü veya kaftan?.. Değil. Öyle bir şeyKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul işte.
Başındaki kalpak mıKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul takke miKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul fes mi? Hiçbsirisi değil. Oraya dimdikKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul dikilmiş. Yüzüne baktım daKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul ürktüm. Hasadı yeni kaldırılmış kıraç toprak gibi. Yüz binlerce çizgiKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul kırışık ve kavruk bir deri kalıntısı.
Yanımda İsrail Dışişleri Bakanlığı Daire Başkanı Yusuf var. Bizim eski vatandaşımız. İstanbullu. “Kim bu adam?” dedim.
Lâkaydi ile omuz silkti. “Bilmem.” diye cevap verdi. “Bir meczup işte. Ben bildim bileliKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul yıllardır burada dururmuş. Çakılı gibiKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul hâlâ duruyor ya… Kimseye bir şey sormaz. Kimseye bakmazKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul kimseyi görmez.”

Kan mı çekti nedir?
NasılKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul nedenKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul niçin hâlâ bilmiyorum. Yanına vardım. Türkçe “Selâmünaleyküm baba.” dedim.
Torbalanmış göz kapaklarının ardında sütrelenmiş gibi jiletle çizilmişçesine donuk gözlerini araladı. Yüzü gerildi. BanaKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul bizim o canım Anadolu
Türkçemizle cevap verdi:
- Aleykümüsselâm oğul…
Donakaldım. Ellerine sarıldımKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul öptüm öptüm…
- Kimsin senKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul baba? dedim.
Anlattı kiKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul ben de size anlatacağım.
Ama evvelâ biliniz. O canım Devlet (Osmanlı) çökerkenKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul biz Kudüs’ü 401 yıl 3 ay 6 günlük bir hakimiyetten sonra bırakırız. Günlerden 9 Aralık 1917 Pazar günüdür. Tutmaya imkân yok. Ordu bozulmuşKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul çekiliyorKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul DevletKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul zevalin kapısında. İngiliz girinceye kadar geçen zaman içinde yağmalanmasın diye oraya bir artçı bölük bırakırız. Âdet odur ki kenti zapteden galipKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul asayiş görevi yapan yenik ordu askerlerine esir muamelesi yapmaz.
AnlattıKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul dedim ya. Gerisini tamamlayayım.
- BenKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul dediKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul Kudüs’ü kaybettiğimiz gün buraya bırakılan artçı bölüğünden…
Sustu. SonraKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul elindeki silahın namlusuna sürdüğü fişekleri ateşler gibi zımbaladı:
- BenKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul o gün buraya bırakılmış 20. KolorduKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul 36. TaburKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul 8. BölükKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul 11. Ağır Makineli Tüfek Takım Komutanı Onbaşı Hasan’ım…
Yarabbi. BaktımKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul bir minare şerefesi gibi gergin omuzları üzerindeki başıKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul öpülesi sancak gibiydi…

Ellerine bir kerre daha uzandım. Gürler gibi mırıldandı:
- SanaKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul bir emanetim var oğul. Nice yıldır saklarım. Emaneti yerine teslim eden mi?

- ElbetteKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul dedimKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul buyur hele…

Konuştu:

- Memlekete avdetinde (dönüşünde) yolun Tokat Sancağı’na düşerse… GitKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul burayı bana emanet eden kumandanım Kolağası (Önyüzbaşı) Musa Efendi’yi bul. Ellerinden benim için bus et (öp). Ona de ki…

SonraKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul kumandanı olduğu takımın makinelisi gibi gürledi:

- O’na de kiKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul gönül komasın. Ona de kiKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul “11. Makineli Takım Komutanı Iğdırlı Onbaşı HasanKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul o günden bu yanaKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul bıraktığın yerde nöbetinin başındadır. Tekmilim tamamdır kumandanım. dedi” dersin…
Öleyazdım.
Sonra yine dineldi. Taş kesildi. Bir kez daha baktım. Kapalı gözleri ardındanKudüs’te Son Osmanlı Alayı… Virgul dört bin yıllık Peygamber Ocağı ordumuzun serhat nöbetçisi gibiydi. Ufukları gözlüyordu. Nöbetinin başında idi. Tam 55 yıl kendisini unutuşumuzdaki nadanlığımıza rağmen devletine küsmemişti.”
Dünya Bülteni
Kudüs’te Son Osmanlı Alayı… Image0029
islam73
Medaratör

Medaratör
islam73

Kudüs’te Son Osmanlı Alayı… Empty
MesajKonu: Geri: Kudüs’te Son Osmanlı Alayı…   Kudüs’te Son Osmanlı Alayı… Icon_minitimePaz Kas. 28, 2010 2:58 am

güncel

Kudüs’te Son Osmanlı Alayı…
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» israil, D.Kudüs’ü Yahudileştiriyor!
» İSRaiL'e BiR TaŞ, KuDüS'e BiR Dua GöNDeR!
» Fatih Sultan Mehmet'in Kudüs'le İlgili Fermanı !!!
» Kudüs'te son Nakşidendi Şeyhi Abdülaziz Buhari hayatını kaybetti
» Süleyman Mabedi (Kudüs Tapınağı, Templique Salomonis, Temple of Jerusalem)