iSLAMi GiZLi iLiMLER SiTESi
Vakit Namazınızı Kıldınızmı?

Hoş Geldiniz Forumdaki Konulardan Tam Anlamıyla Faydanalabilmek İçin Giriş Yapınız Uye Degılsenız 1 Dakıkanızı Ayırarak Kayıt Olunuz---ByNoKta
Vakit Namazınızı Kıldınızmı?

Hoş Geldiniz Forumdaki Konulardan Tam Anlamıyla Faydanalabilmek İçin Giriş Yapınız Uye Degılsenız 1 Dakıkanızı Ayırarak Kayıt Olunuz---ByNoKta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CİNLERE, ŞEYTANLARA, İFRİTLERE ve DİĞERLERİNE, BÜYÜYE VE SİHRE KARŞI İNSANLARIN KALESİ ( SİTEMİZDEKİ HERŞEY ÜCRETSİZ ve KARŞILIKSIZDIR )

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

VELİLERLE İLGİLİ HADİS VE KUDSİ HADİSLER

4 posters
YazarMesaj
haydarı kerrar
Administrator

Administrator
haydarı kerrar

VELİLERLE İLGİLİ HADİS VE KUDSİ HADİSLER Empty
MesajKonu: VELİLERLE İLGİLİ HADİS VE KUDSİ HADİSLER   VELİLERLE İLGİLİ HADİS VE KUDSİ HADİSLER Icon_minitimeCuma Şub. 19, 2010 8:47 pm

Şimdide Peygamber (s.a.v)’in gerçek varisleri olan ve bu ümmeti irşat yetkisine sahip olan velilerin özelliklerinin geçtiği birkaç hadisi kudsi ve hadisleri yazacağız.

1-KUDSİ HADİS:Allah Teala şöyle buyurmaktadır.Her kim benim veli kullarımdan birisine düşmanlık ederse muhakkak ona ben harp açar(intikamını) alırım.Bir kulum kendisine farz kıldığım şeylerden daha sevgili bir şeyle bana yaklaşmamıştır.Kulum bana nafile ibadetlerle de daima yaklaşır,nihayet onu severim bir kerede onu sevdim mi artık ben o kulumun (Özel ihsan edeceğim nurum ile ) işiten kulağı,gören gözü,tutan eli,yürüyen ayağı olurum.Benden herhangi bir şey isterse onu verir bana sığınırsa muhakkak onu himaye ederim.
(Buhari Rikak 38- İbni Mace Fiten 16- Beyhaki Kitabüzzüht h.n.696)

2-HADİS:Ümmetimden bir topluluk kıyamete kadar Allah’ın emrini ayakta tutmaya devam ederler.Onları terk edenler ve kendilerine karşı çıkanlar onlara bir zarar veremez.Bu durum Allah’ın kıyamet emri gelinceye kadar devam eder.Onlar insanlara devamlı üstün gelir.(Buhari itisam 10-Müslüm imaret 53-Tirmizi Fiten 27)

3-HADİS:Alimler peygamberlerin varisleridir.Şüphesiz peygamberler,altın ve gümüş cinsi maddi şeylerden miras bırakmazlar onlar sadece ilim bıraktılar.Kim o ilmi alır hakkı ile amel edip yayarsa (dünya ve ahirette) büyük bir nasip ve derece elde etmiş olur.(Ebu Davut İlim 1 Tirmizi İlim 19)

4-HADİS:Alimlere İkram ve hürmet ediniz onlar peygamberlerin varisleridir.Kim onlara ikram ve hürmette bulunursa Allah ve Resulüne hürmette bulunmuş olur.(Suyuti El Camiüs-sağir h.n. 1428)

5-HADİS:Alimler Allah’ın kulları içerisinde emin kimselerdir.(Suyuti El Camiüs-sağir h.n.5655)

6-HADİS:Gerçekten alim Allah’ın emir ve hükümlerini ayakta tutan sultandır.Kim ona karşı gelirse helak olur.(Deylemi Müsnet h.n.4046-Suyuti Camiüs-sağir h.n.5658)

7-HADİS:Allah Tealanın kulları içinden seçmiş olduğu bir takım kulları vardır ki Allah onları (fitne ve zulmetten uzak tutar)afiyet içinde yaşatır.Afiyet içinde öldürür.Afiyet ve (iman selameti)içinde cennete götürür.Dünya da onların üzerine gece karanlığı gibi fitneler gelir,fakat onlar bunlardan selamette kalırlar.(Ebu Nuaym hilye 1-6-Heysemi mecmauz- zevaid 265-366)

8-HADİS:Kamil mümin ferasetinden sakının çünkü onlar Allah’ın nuru ile bakarlar.
(Tirmizi tefsir 16-Taberani El-Kebir h.n.7496)

9-HADİS:Her şeyin bir madeni vardır takvanın madeni de ariflerin kalpleridir.
(Suyuti Camiüs-sağir h.n.3720-Taberani El-Kebir 7/234)

10-HADİS:Allah Tealanın yeryüzünde yaşayanlar içinde (feyiz ve nur)kapları vardır.Rabbinizin kapları,Salih kulların kalpleridir.Bu kalplerin ona en sevgili olanları da en yumuşak ve en ince olanlarıdır.(Ebu Naym hilye 6/97- Suyuti Camiüs-sağir h.n.2375-Elbani sahiha h.n.1691)

11-HADİS:Sizin en hayırlınız görüldüklerinde Allah’ı hatırlatan kimselerdir.
(Beyhaki şuabul iman h.n. 11108-Ebu Nuaym hilye 1/6)
12-HADİS:İnsanların bazıları zikrullahın anahtarıdır.Görüldüklerinde Allah’ı hatırlatırlar.
(Taberani Camiül-Beyan 7/31)

13-KUDSİ HADİS:Allah Teala buyurur ki:Şüphesiz kullarım içinde benim velilerim ve halk içinde seçtiğim dostlarım öyle kimselerdir ki,zatım zikredilince onlar hatırlanır,onlar hatırlanınca da ben zikrolunurum.( Ebu Nuaym hilye 1/6-Ahmed Müsned 6/459)

14-HADİS:Canımı elinde tutan Allah’a yemin ederim ki hiç şüphesiz Allah’ın kullarının en sevimlisi Allah Tealayı kullarına sevdiren ve yeryüzünde halka nasihat ederek dolaşanlardır.
(İbni Ebid –dünya k.e.53)

15-HADİS:Abdallar (seçkin evliya)kırk kişidir.Şam bölgesinde bulunurlar içlerinden birisi vefat edince Allah onun yerine bir başkasını getirir.İnsanlar onların dua ve bereketi sebebiyle yağmura kavuşur.Onların bereketiyle (müminlere düşmanlarına karşı ilahi)yardım olunur,halktan umumi azap kaldırılır.(Ahmed Müsned1/112- Abu Nuaym hilye 1/8-9)

16-HADİS:Yeryüzünde Allah,Allah diye zikreden kullar bulunduğu sürece kıyamet kopmaz.
(Müslim iman 234-Tirmizi Fiten 35)

17-HADİS:Allah’ın dostları içerisinde öyle kulları vardır ki onlar nebi ve şehit değillerdir.Fakat kıyamet gününde Allah Tealanın kendilerine bahşettiği lütuf ve makamlardan dolayı nebi ve şehitler onlara gıpta ederler.
Sahabeyi kiram ya Rasulallah (s.a.v)onlar kimlerdir haber verir misin?Diye sorduklarında Rasulallah (s.a.v) onlar aralarında herhangi bir nesep bağı ve maddi alış-veriş bulunmadan sırf Allah’ın rızası ve muhabbeti için birbirlerini sevenlerdir.Vallahi onların yüzü nur gibi parlamakta ve kendileride nurdan minberler üzerine oturmaktadır.İnsanlar korktukları zaman onlar korkmazlar insanlar üzüldükleri zaman üzülmezler buyurdu ve ardından haberiniz olsun Allah’ın velilerine asla bir korku yoktur ayetini okudu.
(Ebu Davut buyu 76-Suyuti Dürrül-mensur 4/372)

18-HADİS:Allah Teala bir kulu sevdiği zaman Cibril’i çağırır ve:Ben falance kulumu seviyorum onu sende sev buyurur.Cibril de o kulu sever.Sonra gök ehline seslenerek haberiniz olsun Allah falanca kulu seviyor sizde sevin der.Onu gök ehlide sever sonra o kul için yeryüzünde kabul ve kullar arasında ona karşı sevgi konur.
Allah Teala bir kula gazap ettiği zaman Cibril’i çağırır ve:Ben falana gazap ediyorum sende ona kız der.Cibril’de ona kızar gazap eder.Sonra gök ehline seslenerek Allah falana buğzediyor sizde buğzedin der.Onlar da kendisine buğzeder.Sonra o kul için yeryüzüne ve kulların kalbine buğz konur.
(Buhari edep 41-Müslim bir48-Malik şear 15)
19-HADİS:Şüphesiz Allah,melekleri,bütün gök ve yer ehli hatta yuvasında ki karınca,denizde ki balık,insanlara hayır öğreten (Alim ve Salih)kimseye salat,dua ederler.
(Ebu Davut İlim 1- Tirmizi İlim 19)

20-HADİS:Peygamber ve şehit olmayan fakat kıyamet günü Allah Teala katında ki derece ve itibarların dan dolayı nurdan minberler üzerinde oturan peygamber ve şehitlerin kendilerine gıpta ile baktıkları kimseleri size haber vereyim mi?Ashap:Onlar kimdir Ya Rasulallah diye sordular Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurdu:Onlar kulları Allah Teala ya Allah Teala yı da kullara sevdiren ve yeryüzünde devamlı hayır ve nasihat la dolaşan kimselerdir.Hz.Enes (r.a)şöyle der:Biz Allah’ı kullarına sevdirirler bunu anladık fakat kullarını Allah’a nasıl sevdirirler?Diye sorduk. Rasulallah (s.a.v) şöyle buyurdu:Onlara Allah’ın muhabbetini çekecek şeyi emrederler.Onun hoş görmediği günah şeylerden sakındırırlar.İnsanlar onlara itaat edince Allah’ta onları sevmiş olur.
(Beyhaki Şuabül-iman1/367)
şenol
Yeni Üye

Yeni Üye

MesajKonu: Geri: VELİLERLE İLGİLİ HADİS VE KUDSİ HADİSLER   VELİLERLE İLGİLİ HADİS VE KUDSİ HADİSLER Icon_minitimeÇarş. Mart 10, 2010 7:52 pm

selamün aleyküm haydar bey sizin yazdıklarınızı okudum kısmen ALLAH yar ve yardımcın olsun dualarında banada yer ayırırmısın
Emir Sultan
Medaratör

Medaratör
Emir Sultan

MesajKonu: Geri: VELİLERLE İLGİLİ HADİS VE KUDSİ HADİSLER   VELİLERLE İLGİLİ HADİS VE KUDSİ HADİSLER Icon_minitimeÇarş. Mart 10, 2010 10:13 pm

Selamün Aleyküm,Allah Razı Olsun hocam,çok güzel ve değerli bir paylaşım,Yüreğine,Emeğine sağlık.

CENAB-I ALLAH YAR VE YARDIMCIN OLSUN.
haydarı kerrar
Administrator

Administrator
haydarı kerrar

MesajKonu: Geri: VELİLERLE İLGİLİ HADİS VE KUDSİ HADİSLER   VELİLERLE İLGİLİ HADİS VE KUDSİ HADİSLER Icon_minitimePaz Haz. 20, 2010 12:53 pm

şenol demiş ki:
selamün aleyküm haydar bey sizin yazdıklarınızı okudum kısmen ALLAH yar ve yardımcın olsun dualarında banada yer ayırırmısın
dualar müşterek kardeşim elbette bir birimize dua edeceğiz bizler din kardeşleriyiz.vesselam
haydarı kerrar
Administrator

Administrator
haydarı kerrar

MesajKonu: Geri: VELİLERLE İLGİLİ HADİS VE KUDSİ HADİSLER   VELİLERLE İLGİLİ HADİS VE KUDSİ HADİSLER Icon_minitimePaz Haz. 20, 2010 12:54 pm

Emir Sultan demiş ki:
Selamün Aleyküm,Allah Razı Olsun hocam,çok güzel ve değerli bir paylaşım,Yüreğine,Emeğine sağlık.

CENAB-I ALLAH YAR VE YARDIMCIN OLSUN.
a.selam kardeşim cümlemizden razı olsun inşallah.vesselam
sahra
Seçkin Üye
Seçkin Üye
sahra

MesajKonu: Geri: VELİLERLE İLGİLİ HADİS VE KUDSİ HADİSLER   VELİLERLE İLGİLİ HADİS VE KUDSİ HADİSLER Icon_minitimePtsi Haz. 21, 2010 9:25 am

Allah razı olsun senden hocam.Rabbim ilminizi arttırsın.
sahra
Seçkin Üye
Seçkin Üye
sahra

MesajKonu: Geri: VELİLERLE İLGİLİ HADİS VE KUDSİ HADİSLER   VELİLERLE İLGİLİ HADİS VE KUDSİ HADİSLER Icon_minitimePaz Ekim 24, 2010 8:22 pm

güncel

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Kudsi Hadisler-'Allah Hakkında Hüsnü Zan (İyizan) Üzere Bulunma' Konusu
» Kudsi Hadisler-"Allah'ın Salih Kulları İçin Hazırladığı Nimetler" Konusu
» Kıyamet Alametleri (Deccal ile ilgili Hadis-i Şerif´ler)
» Kıyamet Alametleri (HZ.İSÂ (A.S)´ın Zuhuru ile ilgili Hadis-i Şerif´ler)
» Mehdinin geleceği ile ilgili ayet ve hadisler.