iSLAMi GiZLi iLiMLER SiTESi
Vakit Namazınızı Kıldınızmı?

Hoş Geldiniz Forumdaki Konulardan Tam Anlamıyla Faydanalabilmek İçin Giriş Yapınız Uye Degılsenız 1 Dakıkanızı Ayırarak Kayıt Olunuz---ByNoKta
Vakit Namazınızı Kıldınızmı?

Hoş Geldiniz Forumdaki Konulardan Tam Anlamıyla Faydanalabilmek İçin Giriş Yapınız Uye Degılsenız 1 Dakıkanızı Ayırarak Kayıt Olunuz---ByNoKta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CİNLERE, ŞEYTANLARA, İFRİTLERE ve DİĞERLERİNE, BÜYÜYE VE SİHRE KARŞI İNSANLARIN KALESİ ( SİTEMİZDEKİ HERŞEY ÜCRETSİZ ve KARŞILIKSIZDIR )

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Kudsi Hadisler-"Allah'ın Salih Kulları İçin Hazırladığı Nimetler" Konusu

3 posters
YazarMesaj
haydarı kerrar
Administrator

Administrator
haydarı kerrar

Kudsi Hadisler-"Allah'ın Salih Kulları İçin Hazırladığı Nimetler" Konusu Empty
MesajKonu: Kudsi Hadisler-"Allah'ın Salih Kulları İçin Hazırladığı Nimetler" Konusu   Kudsi Hadisler-"Allah'ın Salih Kulları İçin Hazırladığı Nimetler" Konusu Icon_minitimeCuma Şub. 19, 2010 12:38 am

"Allah'ın Salih Kulları İçin Hazırladığı Nimetler" Konusu

52. "Salih Kullarım İçin Hiçbir Gözün Görmediği Nimet¬ler Hazırladım" hadisi
Sahih-i Buharı 'Cennet Ehlinin Sıfatı1 babından, C.4, s. 118,
Hemeydî, Sufyan'dan, ö da Ebu'z-Zinad'dan o da el-A'rec'den, o da Ebu Hureyre Radıyallahü Anh'den Resulullah Aleyhisselâm'ın şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir.
"Allah buyurdu ki, Ben salih kullarım için hiçbir gözün görmediği, hiçbir kulağın duymadığı ve hiçbir beşerin hatırına gel¬meyen nimetler hazırladım. İsterseniz: "Hiçbir nefis, kendisi için gözlerden neler gizlendiğini bilemez" ayetini okuyun. [35]

53. Yine Buharî, Kitabu't-Tefcir, C.6, s.ll5'te secde sure¬sinin nüzul sebebiyle ilgili olarak şu hadisi rivayet etmiştir;
"Aliyyu'bnu Abdullah Sufyan'dan, o da Ebu'z-Zenâd'dan, o da el A'reç'den, o da Ebu Hureyre Radıyallahü Anh'den Resulullah Aleyhisselâm'ın şöyle söylediğini rivayet etmiştir:
"Allah Tebareke ve Teala buyurdu ki, salih kullanın için hiçbir gözün görmediği, hiçbir kulağın duymadığı hiçbir beşerin hatırına gelmeyen nimetler hazırladım". Ebu Hureyre: İsterseniz, "Hiçbir nefis, kendisi için gözlerden neler gizlendiğini bilemez" ayatini okuyun, dedi. [36]

54. Buharı bu hadisi aym babda, C.6, s. 116'da aşağı¬daki lafızla rivayet etmiştir.
îshaku'bnu Nasr Ebu Usame'den, o da el-A'meş'ten, o da Ebu Salih'ten, o da Ebu Hureyre Radıyallahü Anh'den Resulullah Aleyhisselâm'ın şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir:
"Allahü Teala buyurur ki, salih kullarım için hiçbir gözün gör¬mediği, hiçbir kulağın duymadığı, hiçbir beşerin hatırına gelme¬yen nimetler hazırladım. Daha önce görmediğiniz, sizin için sak¬lanılmış olan hazineler, nimetler" Resulullah Aleyhisselâm daha sonra: "Hiçbir nefis yaptıklarına karşılık olarak kendisi için gözlerden neler gizlendiğini bilemez" ayetini okudu. [37]

55. Buharî'nin bir başka rivayetinde; "Onları Geç, Bu Nimetlere Kendilerini Daha Önce Muttali Kılmadım" iba¬resi vardır.
Buharî, Katabu't-Tevhid, C.9, s.l44'te yukarıdaki birinci rivayete-benzer bir rivayet kaydetmiştir. [38]

56. İmam Müslim de Sahih'inde 'Cennet ve Oranın Ni¬metleriyle Oraya Girecek Olanların Sıfatı1 kitabında, Kas-tailanî'nin hamişine göre, C40, s.282'de bu konuda baza hadisler rivayet etmiştir:
Ebu Hureyre Radıyallahü Anh'den rivayet edildiğine göre Resu¬lullah Aleyhisselâm şöyle söylemiştir:
"Allah Azze ve Celle buyurdu ki, salih kullarım için hiçbir gözün görmediği, hiçbir kulağın duymadığı ve hiçbir beşerin hatırına gelmeyen nimetler hazırladım. Bunun delili de Allah'ın kitabındaki şu ayettir: "Hiçbir nefis yaptıklarına karşılık olarak kendisi için gözlerden neler gizlendiğini bilemez [39].

57. ikinci Bir Rivayetinde,
"Hiçbir beşerin hatırına gelmeyen" ibaresinden sonra "Allah'ın size bildirmediği saklı nimetler" ibaresini ilave etmiştir. [40]

58. Üçüncü Rivayetinde de,
"Allah'ın size bildirmediği saklı nimetler" dedikten sonra şu kısmı ilave etmiştir: Sonra Resulullah Aleyhisselam "Hiçbir nefis, kendileri için gözlemden nelerin gizlendiğini bilemez" ayetini oku¬du. [41]

59. Dördüncü Rivayetinde de Şöyle Bir Ziyade Vardır
Resulullah Aleyhisselam daha sonra şu ayet-i kerimeyi okudu: "Yanları yataktan uzaklaşır (gece teheccüd namazını kılmak için yanlarını yataklardan ayırıp kalkarlar), korkarak ve umarak Rablerine dua ederler ve kendilerine verdiğimiz rızıktan hayır için harcarlar. Yaptıklarına karşılık olarak onlar için gözlerden saklı tutulan nimetleri kimse bilemez. [42]

60. İmam Tirmizî de, C.2,.s.225'te, Vakıa Suresi" babın¬da1 şöyle bir rivayette bulunmuştur.
Ebu Hureyre radıyallahü Anh'den rivayet edildiğine göre Resu¬lullah Aleyhisselam şöyle buyurmuştur:
"Allah buyurur ki, salih kullarım için hiçbir gözün görmediği, hiçbir kulağın işitmediği hiçbir beşerin hatırına gelmeyen nimet¬ler hazırladım. isterseniz: "Yaptıklarına karşılık olarak onlar için gözlerden saklı tutulan nimetleri kimse bilemez" ayetini okuyun. Cennette bir ağaç vardır ki, binekli biri gölgesinde yüz yıl yol alsa yine gölgesinin kenarına varamaz, isterseniz: "Uzun bir gölge" ibaresinin geçtiği ayeti okuyun. Cennette bir kamçının kaplayacağı yer, dünya ve içindekilerden hayırlıdır, isterseniz: "Ateşten uzak¬laştırılıp cennete sokulan kimse artık kurtulmuştur. Dünya hayatı zaten, sadece aldatıcı bir geçinmeden ibarettir" ayetini okuyun. [43]
Ebu İsa et-Tirmizî bu hadisin hasen, sahih olduğunu söyle¬miştir. [44]

61. İbnu Mace'nin, Sünen'inde C.2, s.305'te "Cennetin Sıfata" babında şöyle bir rivayet vardır:
Ebu Hureyre Radıyallahü Anh Resulullah Aleyhisselâm'ın şöyle söylediğini bildirmiştir:
"Allah Azze ve Celle buyurur ki, salih kullarım için hiçbir gö¬zün görmediği, hiçbir kulağın duymadığı, hiçbir beşerin hatırına gelmeyen nimetler hazırladım". Ebu Hureyre Radıyallahü Anh dedi ki; bunlar Allah'ın sizi muttali kılmadığı şeylerdir, isterseniz: "Yaptıklarına karşılık olarak onlar için gözlerden saklı tutulan ni¬metleri kimse bilemez" ayetini okuyun. [45]

[35] Buharî: Bedu'1-Halk: 8
Buhari, Müslim, İbni Mace, Ebu Davud, Tirmizi, Nesâî, Muvatta’dan Kudsi Hadisler, Madve Yayınları: 125.
[36] Buhari Tefsir, Secde Suresi: 1
Buhari, Müslim, İbni Mace, Ebu Davud, Tirmizi, Nesâî, Muvatta’dan Kudsi Hadisler, Madve Yayınları: 125-126.
[37] Buharî: Tefsir, Secde Suresi: 1
Buhari, Müslim, İbni Mace, Ebu Davud, Tirmizi, Nesâî, Muvatta’dan Kudsi Hadisler, Madve Yayınları: 126-127.
[38] Buhari Tevhid 55.
Buhari, Müslim, İbni Mace, Ebu Davud, Tirmizi, Nesâî, Muvatta’dan Kudsi Hadisler, Madve Yayınları: 127.
[39] Müslim: Cennet: 2
Buhari, Müslim, İbni Mace, Ebu Davud, Tirmizi, Nesâî, Muvatta’dan Kudsi Hadisler, Madve Yayınları: 127-128.
[40] Müsİim: Cennet: 3
Buhari, Müslim, İbni Mace, Ebu Davud, Tirmizi, Nesâî, Muvatta’dan Kudsi Hadisler, Madve Yayınları: 128.
[41] Müslim: Cennet: 4
Buhari, Müslim, İbni Mace, Ebu Davud, Tirmizi, Nesâî, Muvatta’dan Kudsi Hadisler, Madve Yayınları: 128-129.
[42] Müslim: Cennet: 5
Buhari, Müslim, İbni Mace, Ebu Davud, Tirmizi, Nesâî, Muvatta’dan Kudsi Hadisler, Madve Yayınları: 129.
[43] Tirmizi: Tefsir, Vakıa Suresi: 1.
[44] Buhari, Müslim, İbni Mace, Ebu Davud, Tirmizi, Nesâî, Muvatta’dan Kudsi Hadisler, Madve Yayınları: 129-130.
[45] İbnu Mace: Zuhd: 39
Buhari, Müslim, İbni Mace, Ebu Davud, Tirmizi, Nesâî, Muvatta’dan Kudsi Hadisler, Madve Yayınları: 130-131.
Rayiha arşınca
Medaratör

Medaratör
Rayiha arşınca

MesajKonu: Geri: Kudsi Hadisler-"Allah'ın Salih Kulları İçin Hazırladığı Nimetler" Konusu   Kudsi Hadisler-"Allah'ın Salih Kulları İçin Hazırladığı Nimetler" Konusu Icon_minitimePtsi Mayıs 24, 2010 12:46 pm

güncel...
kose.emine
Yeni Üye

Yeni Üye

MesajKonu: Geri: Kudsi Hadisler-"Allah'ın Salih Kulları İçin Hazırladığı Nimetler" Konusu   Kudsi Hadisler-"Allah'ın Salih Kulları İçin Hazırladığı Nimetler" Konusu Icon_minitimeCuma Ara. 24, 2010 4:32 am

çok güzel bir paylaşım, emeğinize sağlık. yalnız, anlayamadım ve sormak istiyorum, "gözlerden saklı tutulan nimetler" ne demek?

Kudsi Hadisler-"Allah'ın Salih Kulları İçin Hazırladığı Nimetler" Konusu
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Kudsi Hadisler-'Allah Hakkında Hüsnü Zan (İyizan) Üzere Bulunma' Konusu
» VELİLERLE İLGİLİ HADİS VE KUDSİ HADİSLER
» Allah cc Rizasi icin "ykmz" Isimli Kardesimizin Oglu icin Dua Edelim
» "Benim İçin Davos Bitmiştir"Gerçek Oldu.
» Ayetel hirz, cinlerin kahri icin "name-i peygamber"