iSLAMi GiZLi iLiMLER SiTESi
Vakit Namazınızı Kıldınızmı?

Hoş Geldiniz Forumdaki Konulardan Tam Anlamıyla Faydanalabilmek İçin Giriş Yapınız Uye Degılsenız 1 Dakıkanızı Ayırarak Kayıt Olunuz---ByNoKta
Vakit Namazınızı Kıldınızmı?

Hoş Geldiniz Forumdaki Konulardan Tam Anlamıyla Faydanalabilmek İçin Giriş Yapınız Uye Degılsenız 1 Dakıkanızı Ayırarak Kayıt Olunuz---ByNoKta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CİNLERE, ŞEYTANLARA, İFRİTLERE ve DİĞERLERİNE, BÜYÜYE VE SİHRE KARŞI İNSANLARIN KALESİ ( SİTEMİZDEKİ HERŞEY ÜCRETSİZ ve KARŞILIKSIZDIR )

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Recep Ayının Fazileti ve Amelleri

5 posters
YazarMesaj
mümine sultan
Administrator

Administrator
mümine sultan

Nerden : ELFU ELFİ SALATİN VE ELFU ELFİN SELAMİN ALEYKE YA RASULALLAH.

Recep Ayının Fazileti ve Amelleri Empty
MesajKonu: Recep Ayının Fazileti ve Amelleri   Recep Ayının Fazileti ve Amelleri Icon_minitimeC.tesi Haz. 05, 2010 2:15 pm

Recep, şaban ve ramazan ayları ibadet ve maneviyat olarak diğer aylara göre daha üstün bir şeref ve fazilete sahiptir
Hz Resul-ü Ekrem’den (saa) nakledilen bir hadisinde şöyle buyurmaktadır: “Recep Allah’ın büyük ayıdır Hiçbir ay hürmet ve fazilette bu aya ulaşamaz Bu ayda kafirlerle savaş haramdır Şunu bilin ki recep Allah’ın ayı, şaban benim ayım, ve ramazan ümmetimin ayıdır Kim recep ayının bir gününü oruç tutarsa, Allah’ın rızasını kazanmış olur Allah’ın gazabı ondan uzaklaşır ve cehennem kapılarından birisi onun yüzüne kapanır”
İmam Musa Kazım’dan (as) şöyle rivayet edilir: “Kim recepten birgün oruç tutarsa, cehennem ateşi bir yıllık mesafe ondan uzaklaşır Kim üç gün oruç tutarsa, cennet ona farz olur”

Recep Ayı İstiğfar ve Tövbe Ayıdır

İmam Sadık’tan (as) nakledilen bir hadiste İmam (as) Resul-i Ekrem’den (saa) şöyle rivayet etmiştir:
“Recep benim ümmetim için mağfiret dileme ayıdır Bu ayda istiğfar edin (tevbe edin ve bağışlanma dileyin) Zira Hak Teala, çok bağışlayan ve rahimdir Recep ayına “Asabb” (dökülen) denir; zira bu ayda benim ümmetimin üzerine çok rahmet dökülür O halde şu zikri çok söyleyin:
“Esteğfirullahe ve es’eluhu’t-tevbe”
“Allah’tan mağfiret ve tevbe diliyorum”
İbn-i Babeveyh, Salim’den şöyle rivayet etmiştir:
“Ben recep ayının sonuna bir kaç gün kala İmam Sadık’ın (as) yanına gitmiştim Beni görür-görmez şöyle buyurdu:
“Ey Salim! Bu ayda hiç oruç tuttun mu?” “Hayır vallahi” dedim “ey Resulullah’ın oğlu!” İmam (as) şöyle buyurdu: “O kadar sevap kaybetmişsin ki miktarını ancak Allah (cc) bilir Bu, Allah’ın üstün kıldığı ve hürmetini yücelttiği bir aydır Bu ayda oruç tutanları kendi ikram ve değerlendirmesine mazhar kılmayı kendisine farz kılmıştır Salim diyor ki ben: “Ey Resulullah’ın oğlu, eğer bu ayın kalan günlerini oruç tutarsam, bu ayda oruç tutanların sevabının bir kısmını elde etmiş olabilir miyim? diye sorduğumda şöyle buyurdu: “Ey Salim! Kim bu ayın sonundan bir gün oruç tutarsa, ölüm anındaki can çekişme ve rahatsızlıklardan, ölüm sonrasının dehşetinden ve kabir azabından kurtulur Kim bu ayın sonundan iki gün oruç tutarsa, Sırat’tan kolaylıkla geçer ve kim bu ayın sonundan üç gün oruç tutarsa, kıyamet gününün büyük korkusu, dehşet ve zorluklarından kurtulur ve kendisine cehennem ateşinden kurtuluş beratı verilir”

Bu Ayda Oruç Tutamayanlar İçin Zikir

Kısaca recep ayının orucuyla ilgili çok fazilet ve sevap nakledilmiştir (Bazı mazeretlerden dolayı) recep ayının orucunu tutamayan birisi, her gün yüz defa şu zikri söylerse recep ayının orucunun sevabını (kısmen de olsa) idrak etmiş olur:
“Subhan’el-İlah’il-celîl Subhane men la yenbeğî’t-tesbîhu illa leh Subhan’el-eazz’il-ekrem Subhane men lebise’l-izze ve huve lehu ehl”
Anlamı: Münezzehtir yüce İlâh Münezzehtir kendisinden başkasına tessbih ve takdis yakışmayan Münezzehtir en büyük izzet ve kerem sahibi Münezzehtir layık olduğu halde izzet libasını giyen –Allah-

Bu Ayda Her Gün Namazlardan Sonra Okunan Dua

Seyyid İbn-i Tavus, (ra) Muhammed İbn-i Zekvan’dan (ra) şöyle naklediyor: “İmam Cafer Sadık’a (as); “Canım sana feda olsun, işte Recep ayına girmiş bulunuyoruz; Allah’ın beni faydalandıracağı bir duayı bana öğretmenizi istiyorum” dedim İmam (as) yaz diye buyurdu:
“Bismillahirrahmanirrahim”
Recep ayının her gününde akşam, sabah, gece ve gündüz kıldığın namazların ardından şu duayı oku:

“Ya men ercûhu li-kulli hayr; ve âmenu sehatehu inde kulli şerr Ya men yu’ti’l-kesîre bi’l-galîl Ya men yu’tî men seeleh Ya men yu’tî men lem yes’elhu ve men lem ye’rifhu bi-mes’eletî iyyake cemîe hayr’id-dunya ve cemîe hayr’il-ahire, vasrif annî bi-mes’eletî iyyake cemîe şerr’id-dunya ve şerr’il-ahire Feinnehu ğayru mengûsin ma e’teyte ve zidnî min fazlike ya kerîm”

Ravi şöyle devam ediyor; sonra İmam (as) sol eliyle sakalını tuttuğu halde sağ işaret parmağını hareket ettirerek bu duayı okudu ve ardından şu cümleleri ekledi:

“Ya ze’l-celâli ve’l-ikram Ya ze’n-ne’mai ve’l-cûd Ya ze’l-menni ve’t-tavl Harrim şeybetî ale’n-nâr”
Anlamı:

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla
Ey her hayrını ümid ettiğim ve her kötülükte gazabından güvencede olmayı umduğum (rabbim)! Ey aza karşılık çok veren; ey rahmet ve şefkatinden dolayı isteyene de, istemeyene de veren Sana yalvarıyorum, dünya ve ahiret hayrının hepsinden bana da nasip buyur Bütün dünya ve ahiret şerrini benden uzaklaştır Kendi fazl-u kereminden bana verdiğini artır ey Kerim (Allah)!

Ey celal ve kerem sahibi, ey –sonsuz- nimetler ve cömertlik sahibi, ey bağış ve ihsan sahibi, şu beyaz sakalımı -cehennem- ateşine haram (yasak) kıl

Recep Ayı Gecelerine Ait Namazlar

Birinci gece: Yirmi rekât namaz kılınır Her rekâtta Hamd’dan sonra bir defa İhlas okunur

İkinci gece: On rekât namaz kılınır Her rekâtta Hamd’dan sonra bir defa Kâfirun suresi okunur

Üçüncü gece: On rekât namaz kılınır Her rekâtta Hamd’dan sonra beş defa Nasr suresi okunur

Dördüncü gece: Yüz rekât namaz kılınır Birinci rekâtta Hamd suresinden sonra Felak suresi, ikinci rekâtta ise, Hamd’dan sonra Nas suresi okunur

Beşinci gece: Altı rekât namaz kılınır Her rekâtta Hamd suresinden sonra İhlas suresi okunur

Altıncı gece: İki rekât namaz kılınır Her rekâtta Hamd’dan sonra yedi defa Ayet-el Kürsi okunur

Yedinci gece: Dört rekât namaz kılınır Her rekâtta Hamd’dan sonra, İhlas, Felak ve Nas sureleri üçer defa okunur ve namazdan sonra on defa salavat gönderilir ve on defa da “Subhanallahi ve’l-hamdulillahi ve la ilahe illellahu vallahu ekber” denir

Sekizinci gece: Yirmi rekât namaz kılınır Her rekâtta Hamd’dan sonra İhlas, Kafirun, Felak ve Nas sureleri üçer defa okunur

Dokuzuncu gece: İki rekât namaz kılınır Her rekâtta Hamd’dan sonra beş defa Tekasur suresi okunur

Onuncu gece: On iki rekât namaz kılınır Her rekâtta Hamd’dan sonra üç defa İhlas suresi okunur

On birinci gece: İki rekât namaz kılınır Her rekâtta Hamd’dan sonra on iki defa Ayet-el Kürsi okunur

On ikinci gece: İki rekât namaz kılınır Her rekâtta Hamd’dan sonra on defa “Amen’er-resul” ayeti okunur

On üçüncü gece: On rekât namaz kılınır Birinci rekâtta Hamd suresinden sonra Adiyat suresi, ikinci rekâtta ise, Hamd’dan sonra Tekasur suresi okunur

On dördüncü gece: Otuz rekât namaz kılınır Her rekâtta Hamd’dan sonra bir defa İhlas suresi ve bir defa Kehf suresinin son ayeti okunur

On beşinci gece: Otuz rekât namaz kılınır Her rekâtta Hamd’dan sonra on defa İhlas suresi okunur

On altı ve on yedinci geceler: Otuz rekât namaz kılınır Her rekâtta Hamd’dan sonra on defa İhlas suresi okunur

On sekizinci gece: İki rekât namaz kılınır Her rekâtta Hamd’dan sonra onar defa İhlas, Felak ve Nas suresi okunur

On dokuzuncu gece: Dört rekât namaz kılınır Her rekâtta bir Hamd on beşer defa Ayet-el Kürsi ve İhlas suresi okunur

Yirminci gece: İki rekât namaz kılınır Her rekâtta Hamd’dan sonra beş defa Kadir suresi okunur

Yirmi birinci gece: Altı rekât namaz kılınır Her rekâtta Hamd’dan sonra onar defa Kevser ve İhlas suresi okunur

Yirmi ikinci gece: Sekiz rekât namaz kılınır Her rekâtta bir Hamd, yedi Kafirun suresi okunur ve namazdan sonra on defa salavat getirilip on defa “Esteğfirullah” söylenir

Yirmi üçüncü gece: İki rekât namaz kılınır Her rekâtta Hamd’dan sonra beş defa Duha suresi okunur

Yirmi dördüncü gece: Kırk rekât namaz kılınır Her rekâtta Hamd’tan sonra bir defa İhlas suresi okunur

Yirmi beşinci gece: Yirmi rekât namaz kılınır Akşam ve Yatsı namazının arasında kılınan bu namazda her rekâtta Hamd’dan sonra bir İhlas suresi bir “Amener-Resulü” okunur

Yirmi altıncı gece: On iki rekât namaz kılınır Her rekâtta Hamd’dan sonra dört İhlas suresi okunur

Yirmi yedi, yirmi sekiz, yirmi dokuz ve otuzuncu geceler: On iki rekât namaz kılınır Her rekâtta bir Hamd onar defa Â’lâ ve Kadir sureleri okunur
mümine sultan
Administrator

Administrator
mümine sultan

Nerden : ELFU ELFİ SALATİN VE ELFU ELFİN SELAMİN ALEYKE YA RASULALLAH.

MesajKonu: Geri: Recep Ayının Fazileti ve Amelleri   Recep Ayının Fazileti ve Amelleri Icon_minitimeSalı Haz. 08, 2010 1:29 pm

GÜNCEL.......
gespenst
Administrator

Administrator
gespenst

MesajKonu: Geri: Recep Ayının Fazileti ve Amelleri   Recep Ayının Fazileti ve Amelleri Icon_minitimeCuma Haz. 11, 2010 6:23 pm

güncel.........
Emir Sultan
Medaratör

Medaratör
Emir Sultan

MesajKonu: Geri: Recep Ayının Fazileti ve Amelleri   Recep Ayının Fazileti ve Amelleri Icon_minitimeCuma Haz. 11, 2010 6:37 pm

Selamün Aleyküm,kardeşim ellerine sağlık,Emeğine sağlık.Çok değerli bilgiler vermişsin.Cenab-ı Allah'ım senden Gani Gani Razı Olsun.
livanur
Yeni Üye

Yeni Üye
livanur

MesajKonu: Geri: Recep Ayının Fazileti ve Amelleri   Recep Ayının Fazileti ve Amelleri Icon_minitimeC.tesi Haz. 12, 2010 10:29 am

emeğinize sağlık ALLAH razı olsun..
islam73
Medaratör

Medaratör
islam73

MesajKonu: Geri: Recep Ayının Fazileti ve Amelleri   Recep Ayının Fazileti ve Amelleri Icon_minitimeC.tesi Haz. 12, 2010 11:12 am

aro ablam.

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Zilhicce ayının fazileti
» Şaban Ayının Fazileti
» Saban ayinin Fazileti, dualarive neler yapilabilr
» Üç aylar ve Receb ayının fazileti, yapılacak ibadetler
» Kalbin Amelleri