iSLAMi GiZLi iLiMLER SiTESi
Vakit Namazınızı Kıldınızmı?

Hoş Geldiniz Forumdaki Konulardan Tam Anlamıyla Faydanalabilmek İçin Giriş Yapınız Uye Degılsenız 1 Dakıkanızı Ayırarak Kayıt Olunuz---ByNoKta
Vakit Namazınızı Kıldınızmı?

Hoş Geldiniz Forumdaki Konulardan Tam Anlamıyla Faydanalabilmek İçin Giriş Yapınız Uye Degılsenız 1 Dakıkanızı Ayırarak Kayıt Olunuz---ByNoKta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CİNLERE, ŞEYTANLARA, İFRİTLERE ve DİĞERLERİNE, BÜYÜYE VE SİHRE KARŞI İNSANLARIN KALESİ ( SİTEMİZDEKİ HERŞEY ÜCRETSİZ ve KARŞILIKSIZDIR )

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

HaYaT SaNa BiR ŞeY VeRMiYoR? HaYaT SaNa GüLMüYoR? öYLeMi...

YazarMesaj
mümine sultan
Administrator

Administrator
mümine sultan

Nerden : ELFU ELFİ SALATİN VE ELFU ELFİN SELAMİN ALEYKE YA RASULALLAH.

HaYaT SaNa BiR ŞeY VeRMiYoR? HaYaT SaNa GüLMüYoR? öYLeMi... Empty
MesajKonu: HaYaT SaNa BiR ŞeY VeRMiYoR? HaYaT SaNa GüLMüYoR? öYLeMi...   HaYaT SaNa BiR ŞeY VeRMiYoR? HaYaT SaNa GüLMüYoR? öYLeMi... Icon_minitimePerş. Mayıs 13, 2010 10:12 am

HaYaT SaNa BiR ŞeY VeRMiYoR? HaYaT SaNa GüLMüYoR? öYLeMi... Hayatv

Hayat bana bir şey vermiyor? Hayat bana gülmüyor?
Bu sözlerin basit ifadeyle diğer manası şu oluyor sanki:
“Allah'ım sen neyi nasıl yapacağını bilmiyorsun… Neyi nasıl takdir edeceğini de bilmiyorsun.. Haksızlık ediyorsun. Ben iyi bir kul olmaya çalışıyorum ama, bana nimetler vereceğine nikmetler (azap, sıkıntı) veriyorsun.. Eğer bana sorsaydın ben sana daha doğrusunu, adaletlisini söylerdim… Yani ben senden daha çok biliyorum.. Sen yanlış takdir ediyorsun.. Adaletli değilsin.. Ben daha iyi biliyorum
Madem sen işlerimi istediğim gibi yapmıyorsun artık eskisi gibi sana dua edesim, şevkle namaz kılasım içimden gelmiyor.. ve müsade edersen biraz yavaştan alacağım.. beni idare et.. hoş gör
Aslında “hayat bana gülmüyor”sözünün ardında bu basit olarak dillendirilmiş ifadeler var

Hayat dediğimiz nedir ki.. Allah'ın takdirleri değil mi?
Dolayısıyla isyanlarımız, sitemlerimiz Allah'a yani

“Rüzgara sövmeyiniz” hadisi var.. dolayısıyla önce rüzgara karşı abdes bozup sonra da üstüm kirlendi demek gibi bir şey bu
Bencil davranışlarımızla bu tavrı , edayı gösteriyoruz bazen de sözlerimizle

“Lütfunda hoş kahrında..”
“hoştur bana senden gelen, ya hilatü yahut kefen” diyebilme de seviye meselesidir.
Ama bardağın dolu tarafını görme, hep gülleri görmenin zorluğu söyletiyor bu sözleri

Şu ayeti bazen göz ardı edebiliyoruz
“Sevdiğiniz şey vardır hakkınızda şer olabilir.. Sevmediğiniz şey vardır hakkınızda hayır olabilir” noktası

Hayatın bazı sıkıntıları, açmazları karşısında hep iradeli ve iman buudlu bakamayabiliriz..
Başta bu sözün kaderi tenkid olduğunu düşünüyorum.. Allah'ın nimetlerini görmezden geldiğini, bu dünyanın bir imtihan yeri olduğu düşüncesinin göz ardı edilip, asıl yaşanacak, rahat edilecek yerin sanki bu dünyaymış gibi bir bakış açısı
Hatta “Allah'ım bize bu dünyada ver”.. ötesi önemli değil, noktasına vardığını

Her bir günahta küfre giden bir yol vardır.. Şüpheler imanın asıl yeri yeri olan kalbe bir mikrop gibi girince bakışlar ölçüler tartılar yorumlar değişmeye başlıyor..
Ayaklarımız yere bastığından, çevremizin bakış açıları bizleri de etkilediğinden ehli dünyaca bakış açıları geliştiriyoruz.
“Yaşanacak gerçek yer ahirettir” hadis
ayette de “Şüphesiz ahiret yurdu asıl yaşanacak yerdir” buyrulan bakış açılarımız kayboluyor adeta

“Sabır ilk sadmededir”
“Bela ağızdan çıkan söze göre gelir” uyarıları bu konuda dikkat etmemiz gereken önemli iki nokta sanırım

Kaderi tenkid eden başını örse vurur, kırar. Rahmete itiraz eden, Rahmetten mahrum kalır. Herşey kader ile takdir edilmiştir. Kısmetine razı ol ki rahat edesin.

Günahlardan gelen yaralar ve yaralardan hâsıl olan vesveseler, şüpheler-neûzu billâh-mahall-i iman olan bâtın-ı kalbe ilişip imanı zedeler ve imanın tercümanı olan lisanın zevk-i ruhanîsine ilişip zikirden nefretkârâne uzaklaştırarak susturuyorlar.
Evet, günah kalbe işleyip, siyahlandıra siyahlandıra, tâ nur-u imanı çıkarıncaya kadar katılaştırıyor. Herbir günah içinde küfre gidecek bir yol var. O günah, istiğfarla çabuk imha edilmezse, kurt değil, belki küçük bir mânevî yılan olarak kalbi ısırıyor.

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Güller sana hasret((bu yetimde sana hasret ya RESULLAH ): ):
» Hayat yolunda
» İslam ve Sosyal Hayat
» Hayat Kurtaran Teknikler
» From La Gercek Hayat Karısırsa !!!!!