iSLAMi GiZLi iLiMLER SiTESi
Vakit Namazınızı Kıldınızmı?

Hoş Geldiniz Forumdaki Konulardan Tam Anlamıyla Faydanalabilmek İçin Giriş Yapınız Uye Degılsenız 1 Dakıkanızı Ayırarak Kayıt Olunuz---ByNoKta
Vakit Namazınızı Kıldınızmı?

Hoş Geldiniz Forumdaki Konulardan Tam Anlamıyla Faydanalabilmek İçin Giriş Yapınız Uye Degılsenız 1 Dakıkanızı Ayırarak Kayıt Olunuz---ByNoKta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CİNLERE, ŞEYTANLARA, İFRİTLERE ve DİĞERLERİNE, BÜYÜYE VE SİHRE KARŞI İNSANLARIN KALESİ ( SİTEMİZDEKİ HERŞEY ÜCRETSİZ ve KARŞILIKSIZDIR )

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Kaza ve Kadere İman Sorumluluğa Engel Değildir

+3
Rayiha arşınca
ALPEREN
ulvi
7 posters
YazarMesaj
ulvi
Administrator

Administrator
ulvi

Kaza ve Kadere İman Sorumluluğa Engel Değildir Empty
MesajKonu: Kaza ve Kadere İman Sorumluluğa Engel Değildir   Kaza ve Kadere İman Sorumluluğa Engel Değildir Icon_minitimePerş. Şub. 04, 2010 1:41 am

70- Kaza ve kader, insanların iradelerine, kudretlerine ve çalışıp kazandıkları şeylerden sorumlu olmalarına engel ve aykırı değildir.
Şöyle ki: Yüce Allah insanlara bir güç ve irade (ihtiyar) vermiştir. Bir insan kendi gücünü ve iradesini bir işe harcarsa, buna Kesb (Kazanç) denir. Yüce Allah da dilerse, o işi insanın isteğine göre yaratır. Bu da bir kaza, bir yaratıştır. Onun için insanın bu kazancı, kendi cüz'i irade ve isteği ile olduğundan, o işin değerine göre sorumlu olması gerekir. Yoksa: "Ne yapayım, kader böyle imiş!" diyerek kendisini sorumluluktan kurtaramaz.
Bununla beraber bir insan bir işi yapacağı zaman, kaderin ne olduğunu bilemez, kendi düşünce ve arzusuna göre hareket eder. İşin nasıl sonuçlanacağını önceden bilmediği bir kadere işini dayayarak kendisini işin sorumluluğundan beri görmeye hakkı yoktur.
71- Bir insanın kendisini her türlü kudretten ve iradeden yoksun görmesi bir Cebr (Zorakilik) inancıdır ki, bu doğru değildir. Bizim işlerimizden bir kısmı, arzu ve irademize bağlıdır. Mesela: Ellerimiz bazan bir hastalık sebebiyle titrer, bazan da bunları kendimiz titretiriz. Şimdi bu iki titreme arasında fark yok mudur? Elbette vardır; birinci titreyiş cebrîdir (ihtiyarımızla değildir). İkinci titreyiş ise ihtiyarımızla, kendi istek ve irademizledir.
Cebri savunanlar, çok kere bu iddialarını kendileri bozarlar. Mesela; Onlardan birine bir kimse bir tokat vursa, hemen kızarlar ve karşılık vermeye kalkışırlar. Oysa kendi iddialarına göre, o kimseyi suçlu görmemek gerekirdi. Çünkü onun bir tokat vurması, onların inançlarına göre bir kader gereğidir. Tokat vuran bu işi yapmaya mecburdu. Onun için sorumlu olmaktan beridir.
Bir de cebir iddiasına kalkışanların, kendi inanışlarına göre, yaptıkları iyi işlerden dolayı Yüce Allah'dan bir mükafat beklememeleri gerekir. Çünkü o işler de bir kader neticesidir, onlara göre kulun bu işlerde bir tesiri yoktur, yaratan Allah'dır. Kötü işlerinin sorumluluğunu kabul etmedikleri halde, iyi işlerinden nasıl mükafat bekleyebilirler?
Aksine olarak insanın her işi yapmakta tamamen kudret ve iradeye sahip olduğuna, her şeyi başardığına inanmak da "Kaderiye" mezhebine sapmaktır. Bu da doğru değildir. Bu durumda insan kendisini bir nevi yaratıcı sanmış ve Allah'a has olan bir sıfatı takınma cesaretini göstermiş olur.
Sonuç: İnsan kasibdir (iradesi ile işi kazanır). Yüce Allah da işi yaratır. Bu dünya bir imtihan alemidir. Yüce Allah hikmeti gereği olarak insanlara güç ve kudret vermiştir. Bu sebeble de kulu sorumlu ve yükümlü tutmuştur. İnsan yaratıcısının bu ihsanını hayırlı işlere harcarsa hayır (mükafat) görür. Kötülüğe harcarsa azaba düşer.
Bunun için insanların görevleri kendi hayatlarını kurtarıp parlak bir hayata kavuşmak için hem dünyaya, hem de ahirite ait işlerini güzelce yapmaya çalışmaktır. Yoksa: "Kaza ve Kader ne ise, o meydana gelir" deyip bu çalışmayı terk etmek asla caiz olamaz. İslam dini tembelliğe ve gevşekliğe cevaz vermez.
"İnsana ancak çalıştığı vardır." (Necm: 39)

Alıntıdır
ALPEREN
Yeni Üye

Yeni Üye
ALPEREN

MesajKonu: Geri: Kaza ve Kadere İman Sorumluluğa Engel Değildir   Kaza ve Kadere İman Sorumluluğa Engel Değildir Icon_minitimePtsi Şub. 15, 2010 11:20 pm

Selamun Aleyküm,benim sormak istediğim hocam,daha önceki haydar hocamın yazısında okudum,Peygamber Efendimiz (s.a.v.),elindeki kitabı göstererek Cennete ve Cehenneme girecekler burda yazılıdır.Ne bir eksilecek nede bir fazla olacak. demişti.Bizden önce yaratılan ve bizden sonra yaratılacak olanların yani kimin Cennete kimin Cehenneme gireceği belli.Bizim dünyadaki yapacağımız veya yaptığımız ameller Ahiretimizi nasıl etkiler ve anladığım kadarı ile Cennetlik olanlar dünyada hakettiği gibi (Cennetlik insanların yaşaması gibi) yaşar,Cehennemlikler ise Cehennemi hak edenler gibi yaşar,acaba yanlışmı anladım biraz açabilirmisiniz.ARO.
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Kaza ve Kadere İman Sorumluluğa Engel Değildir   Kaza ve Kadere İman Sorumluluğa Engel Değildir Icon_minitimeC.tesi Mart 13, 2010 10:19 am

ALPEREN demiş ki:
Selamun Aleyküm,benim sormak istediğim hocam,daha önceki haydar hocamın yazısında okudum,Peygamber Efendimiz (s.a.v.),elindeki kitabı göstererek Cennete ve Cehenneme girecekler burda yazılıdır.Ne bir eksilecek nede bir fazla olacak. demişti.Bizden önce yaratılan ve bizden sonra yaratılacak olanların yani kimin Cennete kimin Cehenneme gireceği belli.Bizim dünyadaki yapacağımız veya yaptığımız ameller Ahiretimizi nasıl etkiler ve anladığım kadarı ile Cennetlik olanlar dünyada hakettiği gibi (Cennetlik insanların yaşaması gibi) yaşar,Cehennemlikler ise Cehennemi hak edenler gibi yaşar,acaba yanlışmı anladım biraz açabilirmisiniz.ARO.
BENDE ALPEREN ARKADAŞIMIZIN SÖYLEDİKLERİNE KATILIYORUM BU BİR ÇELİŞKİ GELİYOR BANA YANLIŞSAK BİZİ AYDINLATIRMISINIZ
Rayiha arşınca
Medaratör

Medaratör
Rayiha arşınca

MesajKonu: Geri: Kaza ve Kadere İman Sorumluluğa Engel Değildir   Kaza ve Kadere İman Sorumluluğa Engel Değildir Icon_minitimeC.tesi Mart 13, 2010 10:30 am

halenur demiş ki:
ALPEREN demiş ki:
BENDE ALPEREN ARKADAŞIMIZIN SÖYLEDİKLERİNE KATILIYORUM BU BİR ÇELİŞKİ GELİYOR BANA YANLIŞSAK BİZİ AYDINLATIRMISINIZ

kardeşim burda hocalarımız soruna gayet net cvp vereceklerdir...

ama yaşadıklarımızı ve yaptıklarımızı rabbimin önceden bilmesidir.yoksa elimzde olmadan biz günah yada savep işlemiyoruz.çünkü iyiyi ve kötüyü ayırt edecek akıl ve mantık verilmiş...bile bile yalnış yapalım ve zaten önceden yazılmış diyelim bu ama hiçte mantıklı değil demi...?öyle olsa cennet ve cehennem olmazdı...
Emir Sultan
Medaratör

Medaratör
Emir Sultan

MesajKonu: Geri: Kaza ve Kadere İman Sorumluluğa Engel Değildir   Kaza ve Kadere İman Sorumluluğa Engel Değildir Icon_minitimePtsi Mart 15, 2010 11:09 pm

Selamün Aleyküm,isterseniz arkadaşlar bu konuya fazla girmeyip tartışmayalım,Haydar Hocamın dediği gibi Din Alimleri dahi bu konuya girmekten kaçınmışlardır.Hocalarımız bizden daha iyi bilir.Farkında olmadan yanlış bir şey yazar veya söyleriz Allah göstermesin.

CENAB-I ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN.
Emir Sultan
Medaratör

Medaratör
Emir Sultan

MesajKonu: Geri: Kaza ve Kadere İman Sorumluluğa Engel Değildir   Kaza ve Kadere İman Sorumluluğa Engel Değildir Icon_minitimeÇarş. Mayıs 26, 2010 9:47 pm

Evet öyledir. Fakat Allahü teâlânın dilediği şey elbette olur. Allahü teâlâya, bu hastalığı o çocuktan defetmesi için teveccüh edip yalvardığım zaman, tâûn askerinden ellerinde bir defter ile dört kimse göründü. "Siz Kutbu âzam, gavs-ı âlem ve Allahü teâlânın sevdiği bir kul olduğunuz hâlde, niçin Allahü teâlânın kazâ ve kaderine karşı gelirsiniz. Bizim defterimizde ismi ve resmi ile vefâtı yazılı olan kimsenin yaşamasını niçin istersiniz?" dediklerinde, onlara; "Benim Allahü teâlâya teveccüh etmem, yalvarıp yakarmam da, Allahü teâlânın rızâsı, kazâ ve kaderi ile değil midir?" dedim. O dört şahıs susarak kaybolup gitti.

ABDÜLEHAD NÛRÎ.......

CENAB-I ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN.
Emir Sultan
Medaratör

Medaratör
Emir Sultan

MesajKonu: Geri: Kaza ve Kadere İman Sorumluluğa Engel Değildir   Kaza ve Kadere İman Sorumluluğa Engel Değildir Icon_minitimePerş. Mayıs 27, 2010 6:15 pm

KAZA ve KADER le ilğili, anlayana çok güzel bir örnektir.

CENAB-I ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN.
yaprak
Yeni Üye

Yeni Üye

MesajKonu: Geri: Kaza ve Kadere İman Sorumluluğa Engel Değildir   Kaza ve Kadere İman Sorumluluğa Engel Değildir Icon_minitimePaz Tem. 18, 2010 8:13 pm

Çok faydalı bilgiler paylaştığınız ve sabır gösterdiğiniz için sağolun. İnşallah anlayanlar çoğalır. Allah Razı Olsun Hepinizden.
Zülkarneyn
Yeni Üye

Yeni Üye
Zülkarneyn

MesajKonu: Geri: Kaza ve Kadere İman Sorumluluğa Engel Değildir   Kaza ve Kadere İman Sorumluluğa Engel Değildir Icon_minitimePtsi Tem. 19, 2010 9:38 am

Allah razı olsun..
siyang
Aktif Üye
Aktif Üye

MesajKonu: Geri: Kaza ve Kadere İman Sorumluluğa Engel Değildir   Kaza ve Kadere İman Sorumluluğa Engel Değildir Icon_minitimePaz Kas. 21, 2010 7:00 pm

Hocam Allah razı olsun bu kaze ve kader konusu hep kafamı karıştırmıştı paylaşımız beni netleştirdi...

Kaza ve Kadere İman Sorumluluğa Engel Değildir
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» KAZA VE KADERE İMAN
» Kaza ve Kadere İman
» Akaid ders 7 Kaza ve kadere iman
» Yıldızlar Engel Tanımaz....
» Hayra Engel Olmaya Çalışanlar