iSLAMi GiZLi iLiMLER SiTESi
Vakit Namazınızı Kıldınızmı?

Hoş Geldiniz Forumdaki Konulardan Tam Anlamıyla Faydanalabilmek İçin Giriş Yapınız Uye Degılsenız 1 Dakıkanızı Ayırarak Kayıt Olunuz---ByNoKta
Vakit Namazınızı Kıldınızmı?

Hoş Geldiniz Forumdaki Konulardan Tam Anlamıyla Faydanalabilmek İçin Giriş Yapınız Uye Degılsenız 1 Dakıkanızı Ayırarak Kayıt Olunuz---ByNoKta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CİNLERE, ŞEYTANLARA, İFRİTLERE ve DİĞERLERİNE, BÜYÜYE VE SİHRE KARŞI İNSANLARIN KALESİ ( SİTEMİZDEKİ HERŞEY ÜCRETSİZ ve KARŞILIKSIZDIR )

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Mürid esması ve irade gücünü arttırmak.

+2
HARE
tonymad
6 posters
YazarMesaj
tonymad
Yeni Üye

Yeni Üye
tonymad

Mürid esması ve irade gücünü arttırmak. Empty
MesajKonu: Mürid esması ve irade gücünü arttırmak.   Mürid esması ve irade gücünü arttırmak. Icon_minitimePerş. Kas. 25, 2010 9:23 am

Hemen hepimiz, pek çok şeyi biliriz de, bir türlü bu bildiklerimizi uygulamaya koyamayız. Bunun da gerçekte tek bir sebebi vardır, İRADE ZAYIFLIĞI!.[i]

Arkadaşlar benim en çok çektiğim sıkıntı iradesizlik. Bir şeye niyetlenip yarıda bırakma. Bu kısımda irade gücünü arttırmak üzerine bir makale buldum onu yayınlayacağım. Sizlerinde kendi bilgi ve deneyimlerinizden irade gücünü nasıl arttıracağımızı paylaşmanızı. Esma ve dua zikir tavsiyelerinizi bekliyorum.

“MÜRİD” İSMİNİN ZİKRİ

İRADE GÜCÜNÜ ARTTIRIR!

Hepimiz Allah’ın isimlerinden meydana gelmişiz.

Hepimizde Allah’ın 99 ismi var..

Buna mukabil, her birimizin terkibinde bu isimlerin oranı farklı!..

99 ham maddenin atıldığı kazanız ama; bu 99 ham maddenin birbirine oranı, her kazanda farklı!.

Her birimiz ayrı bir kazan sanki!.

Birbirimizede hiç benzemeyiz, bu formül farkları dolayısıyle!..

Anlamaya çalışın ki, burada önemli senin doğuştan gelen özelliklerini aynen koruman değil; doğuştan gelen özelliklerini, Allah’a erecek bir biçimde değiştirmen!.

Önemli olan nokta burası!..

Adam, kırk senedir “Allah” diyerek zikrediyor; kendinde hiç bir değişiklik yok!. Bütün özellikleri aynen devam ediyor..

Bizim önerdiğimiz tarzda ise, zikir yapıp 3-5 ayda değişmeyen ise yok gibi!.

Niye?..

Gayet basit!.. Ayârlar değişiyor!..

Formülü değiştirip, katkı maddelerinin oranlarını farklandırdığın zaman, kazandaki boyanın rengi değişir. Değişmemesi mümkün değil!.

İşte bunun içindir ki bu Allah isimlerinin ve sıfatlarının zikri, kişide, inansa da inanmasa da 3-5 ay içinde çok büyük değişiklikler yapar.

Bu değişiklikler ne yönde olur?

Zikrettiği isimlerin manâsı yönünde!

Eğer, “Fettah” ismini zikrediyorsan, sana birtakım yeni şeyler daha açılmaya başlar. Sana kapalı olan, çözemediğin konular, rahat anlaşılır hâle gelir..

Eğer, “Mürid” ismini zikrediyorsan, eskiden yapamadığın, yapmakta başarısız kaldığın ya da zorlandığın bir çok şeyi yapabilir, başarır hâle gelirsin!.

“Eskiden yapmayı çok istiyordum ama, yapamıyordum; ama şimdi, çok kolay yapıyorum” dersin. Çünkü irade kuvven arttı.

Bu zikirleri yapanların hepsi bir şeyler kazandı.

Bilmeden de zikir yapılır ama, bir şeyi anlayıp, idrak ederek yapmak elbette daha güzel!.

Biri taklit yolu, diğeri tahkik yolu!..

ZİKİR, konusu ne ise, o anlamda bir frekans yayarak bu hücreleri devreye alan beyinde, elbette ki o istikâmette de faâliyet gelişir.

İleride de daha detaylı izah edeceğimiz üzere, meselâ “Allah” adıyla işaret olunanın İRADE sıfatının ismi olan “MÜRÎD” ismi zikredildiğinde, kişinin beyninde boş duran hücreler, bu ismin frekansında programlanarak devreye girdiği için; bir süre sonra o kişide İRADE gücünün arttığı ve eskiden başaramadığı bir çok şeyi başardığı görülür.

"MÜRÎD" ismi, bildiğimiz kadarıyla ilk defa olarak bize açılmış, bir "sır"dır!. Bizden evvel, hiç kimse bu ismin zikrini yapmamış ve başkalarına da tavsiye etmemiştir. Hatta din ve tasavvufla uğraşan pek çok kişi, bu ismin varlığını bile bilmez; çünki kitaplarda daima diğer sıfatların isimleri yazılır da; "İRADE" sıfatının ismi yazılmaz!. Muhakkak ki bu da Allah'ın bir hikmeti sonucudur.

"MÜRÎD" ismi, yaptığımız çeşitli çalışmalar sonucu olarak müşahede ettik ki, insanda en süratli gelişmeyi sağlayan bir güce sahip!.

Hemen hepimiz, pek çok şeyi biliriz de, bir türlü bu bildiklerimizi uygulamaya koyamayız. Bunun da gerçekte tek bir sebebi vardır, İRADE ZAYIFLIĞI!.

İşte bu irâde zayıflığının çaresi, anladığımız kadarıyla "MÜRÎD" isminin zikredilmesidir. Bu ismin zikredilmesi sonucu, kişinin ilgi duyduğu konuya karşı irâdesi güçlenmeye başlıyor ve eskiden bilip de tatbik edemediği pek çok şeyi kolaylıkla tatbik edebilir hâle geliyor.

Meselâ diyelim ki içkiyi bırakamıyor; TASAVVUF EHLİNE KESİNLİKLE YASAK OLAN SİGARAYI BIRAKAMIYOR; veya istediği gibi ibâdet edemiyor; yahûd kendini ilme verip kararlı bir biçimde ilim çalışamıyor; işte bu durumda bu zikir, kişinin irâde gücünü arttırdığı için, kolaylıkla bunları başarabiliyor.

Kaynek: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
HARE
Aktif Üye
Aktif Üye

MesajKonu: Geri: Mürid esması ve irade gücünü arttırmak.   Mürid esması ve irade gücünü arttırmak. Icon_minitimePerş. Kas. 25, 2010 10:43 am

Allah razı olsun emeğinize sağlık inşaallah
siyang
Aktif Üye
Aktif Üye

MesajKonu: Geri: Mürid esması ve irade gücünü arttırmak.   Mürid esması ve irade gücünü arttırmak. Icon_minitimePerş. Kas. 25, 2010 10:53 am

Allah razı olsun kardeşim bende de bu sorun var bir türlü yapmak istediğim şeyleri hayata geçiremiyorum esma okumayı çok istiyorum,okumaya başlıyorum her seferinde yarıda bırakıyorum Sad
tonymad
Yeni Üye

Yeni Üye
tonymad

MesajKonu: Geri: Mürid esması ve irade gücünü arttırmak.   Mürid esması ve irade gücünü arttırmak. Icon_minitimePerş. Kas. 25, 2010 10:59 am

siyang demiş ki:
Allah razı olsun kardeşim bende de bu sorun var bir türlü yapmak istediğim şeyleri hayata geçiremiyorum esma okumayı çok istiyorum,okumaya başlıyorum her seferinde yarıda bırakıyorum Sad

Buradaki hocalarımız inşallah bu irade için bir tavsiyede bulunacaklar.
gece001
Yeni Üye

Yeni Üye
gece001

MesajKonu: Geri: Mürid esması ve irade gücünü arttırmak.   Mürid esması ve irade gücünü arttırmak. Icon_minitimePerş. Kas. 25, 2010 12:33 pm

selamunaleyküm emeklerinden dolayı Allah c.c. razı olsun.
(Meselâ diyelim ki içkiyi bırakamıyor; TASAVVUF EHLİNE KESİNLİKLE YASAK OLAN SİGARAYI BIRAKAMIYOR.)Son cümle için birşeyler söylemek isterim yanlış bilgilendirilmesin kimse. Kardeşim eğer burada yasak içki içinse doğrudur, fakat: sigara içinse sigara kesinlikle yasak değildir. Ama içilmesse dahi iyi olur..
Hakkını helal et.
Selamunaleyküm
memed
Yeni Üye

Yeni Üye

MesajKonu: Geri: Mürid esması ve irade gücünü arttırmak.   Mürid esması ve irade gücünü arttırmak. Icon_minitimeCuma Kas. 26, 2010 10:45 pm

Bende mürşid ve mürid kelimelerini araştırdım tasavvuf kaynaklarından aşağıdaki yazılanları buldum..
Kelime anlamı olarak mürşid, irşad eden eden, eğiten, aydınlatan demektir.
Bu deyim, insanı kamil ve tarikat şeyhi kelimeleriyle eş anlamlıdır.
Mürşid insan ruhunu eğitmekle görevli ve yetkili kılınan kişidir. Ruh eğiticisi kendisine intisab ile eğitim isteyen kişilerin özelliklerini ve yeteneklerini göz önünde bulundurur. Her öğrenciye ayrı ayrı eğitim verir, yol gösterir.
Mürşidin Sıfatları:
- Silsilesi itibariyle Hz.Peygambere kesiksiz olarak ulaşan bir kamil mürşidden irşad icazeti almış olmak.
- Manevi zevk sahibi olmak.
- Şefkat ve himmette yüce olmak.
- Allahtan gelen her şeye razı olmuş bulunmak.
- Kendisine Allah tarafından yetenekleri bilme gücü verilmiş bulunmak

Mürid Kimdir :

Sözlükte anlamı, “dileyen, irade ve istek sahibi olan” diye verilmektedir.
Tasavvuf deyimi olarak: iradesi olmayan, kendi şahsi iradesine göre değil Hakk’ın ve Mürşid’in iradesine göre hareket eden anlamı taşımaktadır. Derviş, müntesib, mensub kelimeleri ile eş anlamlıdır.
Ölüm ve hayat gerçeğini öğrenmek niyetiyle bir kamil mürşide bağlanan talib sözü de aynı anlamı ifade eder.
Tasavvufta vardıkları aşamalar yönünden müridler üç türlüdür:
a) Mübtedi: Zahirden batına varmak için bir mürşidin rehberliğinde, belirli kurallara uyarak manevi bir yolculuğa ve bu yolculuğun güçlüklerine talib olan kişidir.
b) Mutavassıt: Manevi yolculukda gelişmesi orta seviyede olan müride bu ad verilir.

c) Müntehi: Vuslat ve müşahade makamına ulaşan müride denir.
Yetenekleri yönünden de müridler üçe ayrılır:
1)Mukarrabin: Bu deyim en yetenekli müridleri ifade eder. Bu yetenekteki müridleri mürşid şettar usulune göre eğitir ve öğretir.
2)Ebrar: Bu orta yetenekteki müriddir. Bu türlü müridlere mürşid ebrar usulüne göre eğitim verir.
3)Ahyar: Bu yetenekleri diğerlerine nisbeten daha az olan müridlerdir. Bu müridlerin eğitimi mürşid tarafından ahyar usulüne göre sürdürülür.
tbeyza
Yeni Üye

Yeni Üye
tbeyza

MesajKonu: Geri: Mürid esması ve irade gücünü arttırmak.   Mürid esması ve irade gücünü arttırmak. Icon_minitimePerş. Ara. 30, 2010 2:44 pm

ellerine sağlık, çok güzel bilgiler. Allah razı olsun.

Mürid esması ve irade gücünü arttırmak.
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Subuti sıfatlardan İrade ne demektir
» Beyin Ve Ruhsal Gücünüzü Arttırmak İçin
» kanserli olan bir kardeşimiz için ya latif esması okuyalım canlar
» kadir gecesi duasi ve allah c.c. in affuv ,tevvab gaffur esmasi hakkinda