iSLAMi GiZLi iLiMLER SiTESi
Vakit Namazınızı Kıldınızmı?

Hoş Geldiniz Forumdaki Konulardan Tam Anlamıyla Faydanalabilmek İçin Giriş Yapınız Uye Degılsenız 1 Dakıkanızı Ayırarak Kayıt Olunuz---ByNoKta
Vakit Namazınızı Kıldınızmı?

Hoş Geldiniz Forumdaki Konulardan Tam Anlamıyla Faydanalabilmek İçin Giriş Yapınız Uye Degılsenız 1 Dakıkanızı Ayırarak Kayıt Olunuz---ByNoKta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CİNLERE, ŞEYTANLARA, İFRİTLERE ve DİĞERLERİNE, BÜYÜYE VE SİHRE KARŞI İNSANLARIN KALESİ ( SİTEMİZDEKİ HERŞEY ÜCRETSİZ ve KARŞILIKSIZDIR )

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Dini Sorularınız Ve Cevapları

+24
kamer7
ahmet 42
Lamekan
firdevs
dua20
kübra2
siyang
yaprak
Zülkarneyn
Tevazu
mümine sultan
Dua
loyal
mavilim
Semihbaba4125
islam73
gespenst
fraude
rumeysa
HuRRiCaNe
vuslat
Rayiha arşınca
kelebek
haydarı kerrar
28 posters
Sayfaya git : 1, 2, 3  Sonraki
YazarMesaj
haydarı kerrar
Administrator

Administrator
haydarı kerrar

Dini Sorularınız Ve Cevapları Empty
MesajKonu: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimeÇarş. Mayıs 12, 2010 10:41 am

Selamün Aleyküm kardeşlerim inşallah bu sayfada Dini her türlü aklınıza takılan sorularınızı Rabbimin izniyle cevaplayacağız hayırlı olsun inşallah.vesselam

En son haydarı kerrar tarafından Çarş. Mayıs 12, 2010 3:50 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
kelebek
Yeni Üye

Yeni Üye

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimeÇarş. Mayıs 12, 2010 11:04 am

HAYIRLI OLSUN HAYDARI KERRAR HOCAM .ALLAH RAZI OLSUN .GÜNLÜK HAYATTA OKUMAMIZ GEREKEN DULAR NELERDIR HOCAM .GÜNE NASIL DUA EDEREK BAŞLAMALIYIZ.ALLAH RAZI OLSUN TEŞEKKÜRLER HOCAM
Rayiha arşınca
Medaratör

Medaratör
Rayiha arşınca

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimeÇarş. Mayıs 12, 2010 12:22 pm

çok güzel ve yararlı bi bölüm olmuş abim...verdiğin emekten dolayı Allah cc ebeden razı olsun abim...her zaman senin bilglerine ihtiyacımız olacak...
vuslat
Yeni Üye

Yeni Üye

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimeÇarş. Mayıs 12, 2010 12:34 pm

S.a ben bi duanın anlamını öğrenemek istiyorum daha doğrusu bir kaç cümlenin manasını...Yâ Hagkaltâîl Ey Cagtefhâîl Ey Dagsemcâîl kimlerin isimleridir birde elvâhan elvâhan elvâhan elacele
elacele elacele essâate essâate essâate ne demektir acaba? şimdiden teşekkürler Allah razı olsun
haydarı kerrar
Administrator

Administrator
haydarı kerrar

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimeÇarş. Mayıs 12, 2010 3:30 pm

kelebek demiş ki:
HAYIRLI OLSUN HAYDARI KERRAR HOCAM .ALLAH RAZI OLSUN .GÜNLÜK HAYATTA OKUMAMIZ GEREKEN DULAR NELERDIR HOCAM .GÜNE NASIL DUA EDEREK BAŞLAMALIYIZ.ALLAH RAZI OLSUN TEŞEKKÜRLER HOCAM
sizin sorunuzu inşallah kardeşim konu olarak işliyeceğim den dolayı yanıtsız bırakıyorum..vesselam
haydarı kerrar
Administrator

Administrator
haydarı kerrar

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimeÇarş. Mayıs 12, 2010 3:35 pm

vuslat demiş ki:
S.a ben bi duanın anlamını öğrenemek istiyorum daha doğrusu bir kaç cümlenin manasını...Yâ Hagkaltâîl Ey Cagtefhâîl Ey Dagsemcâîl kimlerin isimleridir birde elvâhan elvâhan elvâhan elacele
elacele elacele essâate essâate essâate ne demektir acaba? şimdiden teşekkürler Allah razı olsun

a.selam kardeşim burada geçen üç isim melek (ulvi)varlık isimleridir ama zannedersem yanlış yazılmış kardeşim. altaki elvahan el acel essaah ifadelerine gelince çabuk ol acele et saat anlamındadır. yani bu saatte acele et çabul ol anlamlarına şamildir ki bu vazifelilerin çağrı dualarında en sonunda eklenen cümledir.vesselam
haydarı kerrar
Administrator

Administrator
haydarı kerrar

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimeÇarş. Mayıs 12, 2010 3:36 pm

Rayiha arşınca demiş ki:
çok güzel ve yararlı bi bölüm olmuş abim...verdiğin emekten dolayı Allah cc ebeden razı olsun abim...her zaman senin bilglerine ihtiyacımız olacak...
Rabbim cümlemizden razı olsun kardeşim inşallah.vesselam
HuRRiCaNe
Normal Üye

Normal Üye

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimeÇarş. Mayıs 12, 2010 3:37 pm

haydarı kerrar demiş ki:
Selamün Aleyküm kardeşlerim inşallah bu sayfada Dini her türlü aklınıza takılan sorularınızı Rabbimin izniyle cevaplayacağız hayırlı olsun inşallah.vesselam

Allah razı olsun haydarı kerrar hocam gerçekten çok güzel düşünmüşsünüz.
haydarı kerrar
Administrator

Administrator
haydarı kerrar

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimeÇarş. Mayıs 12, 2010 3:43 pm

şevval demiş ki:
haydarı kerrar demiş ki:

Allah razı olsun haydarı kerrar hocam gerçekten çok güzel düşünmüşsünüz.

Allah cc Razı olsun kardeşim ama bu güzel fikir Ulvi kardeşime aittir teşekkürü o hak ediyor.inşallah faydalı olabiliriz.vesselam
rumeysa
Yeni Üye

Yeni Üye

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimeÇarş. Mayıs 12, 2010 4:45 pm

bir sorumda benim var..Cenaze namazını bayanlar camide kılar mı?
vuslat
Yeni Üye

Yeni Üye

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimeÇarş. Mayıs 12, 2010 4:48 pm

Allah hem ulvi kardeşten hemde sizden razı olsun..çok teşekkürler
fraude
Normal Üye

Normal Üye
fraude

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimePerş. Mayıs 13, 2010 10:14 am

Hocam birşey sormak istiyorum koca karısını dövebilir mi dövebilirse ölçüt nedir. Dövemezse bunun cezası nedir
haydarı kerrar
Administrator

Administrator
haydarı kerrar

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimePerş. Mayıs 13, 2010 12:01 pm

rumeysa demiş ki:
bir sorumda benim var..Cenaze namazını bayanlar camide kılar mı?
cenaze namazını bayanlar kılabilirler elbet ama safın en arkasında durmak erkeklerin arasına girmemek şartıyla.vesselam
haydarı kerrar
Administrator

Administrator
haydarı kerrar

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimePerş. Mayıs 13, 2010 12:02 pm

vuslat demiş ki:
Allah hem ulvi kardeşten hemde sizden razı olsun..çok teşekkürler
cümlemizden inşallah kardeşim.vesselam
haydarı kerrar
Administrator

Administrator
haydarı kerrar

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimePerş. Mayıs 13, 2010 12:16 pm

fraude demiş ki:
Hocam birşey sormak istiyorum koca karısını dövebilir mi dövebilirse ölçüt nedir. Dövemezse bunun cezası nedir
koca karısı islam hukukunda iffetine bir halal getirdimi döve bilir ama bu dövme bizim anladığımız gibi ağız burun kırmak değil kardeşim çok hafif kaba etlerine vurularak baldırlarına aynı çocuğu döverken ki şiddet ölçüsü. bundan önce kuranın emriyle yapılması gerekenler vardır ayrı yatmak gibi bu hükümler sırasıyla yapılmadan direk böyle bir eyleme girilmez. haramdır kardeşim ikincisi müslümanın örnek alacağı şahıs bellidir eğer Rasulullahın s.a.v hayatında böyle eş dövme vuku bulmuşsa buyursun dövsünler ama böyle bir şey vuku bulmamıştır kuranın bildirdiği bir ruhsattır emir değil. bir de son olarak Rasulullah s.a.v Kocaların en kötüsü gündüz karısı dövüpte gece yatağına girendir buyuruyor bu hadisi iyi düşünsün Allahın emri peygamberin kavliyle evlendim diyenler peygamberin sünnetinde kadın dövmek yok.vesselam
gespenst
Administrator

Administrator
gespenst

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimePerş. Mayıs 13, 2010 12:54 pm

Evet ne acıdır hocam Sünnet işlerim der karısına olmadık zulmü yapar ama gecede onun yanına girer edepsiz bunuda Sünnet ile adlandırır ,Sünnet işlerim der oysa nefsini tatmin eder ,Allah herşeyin hayırlısını versin
islam73
Medaratör

Medaratör
islam73

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimePerş. Mayıs 13, 2010 2:56 pm

S.A.HOCAM.
bir soruda ben soracagim.Herkesin bildigi namazlardan(5vakit,cuma, bayramve teravih) baska cogu insanin bilmedigi kusluk,gece(teheccüd) gibi namazlar hakkinda bilgi rica edecektim. bu bilinen namazlardan herkesin bilgisi var.
Bu herkesin bilmedigi namazlar

nasil kiliniyor
baska buna benzer namazlar varmi
Ne zaman kiliniyor
Enaz nekadar en cok ne kadar kiliniyor. bir sinirlama varmi
Kilinan bu namazlarin ne kadar dünya ve ahiretle ilgili sevap ve faydalari var
Buna benzer sorulara cevap verecek bir yazi yazarsaniz.Ben ve diger üye kardeslerim yararlanir.
Malumunuz internette bilgi kirliligi var ,önüne gelen kendini hoca zannetip yaziyor. Bu konu hakkinda en dogrusunu sizin yazacagini bildigim icin size soruyorum.
haydarı kerrar
Administrator

Administrator
haydarı kerrar

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimePerş. Mayıs 13, 2010 3:49 pm

islam73 demiş ki:
S.A.HOCAM.
bir soruda ben soracagim.Herkesin bildigi namazlardan(5vakit,cuma, bayramve teravih) baska cogu insanin bilmedigi kusluk,gece(teheccüd) gibi namazlar hakkinda bilgi rica edecektim. bu bilinen namazlardan herkesin bilgisi var.
Bu herkesin bilmedigi namazlar

nasil kiliniyor
baska buna benzer namazlar varmi
Ne zaman kiliniyor
Enaz nekadar en cok ne kadar kiliniyor. bir sinirlama varmi
Kilinan bu namazlarin ne kadar dünya ve ahiretle ilgili sevap ve faydalari var
Buna benzer sorulara cevap verecek bir yazi yazarsaniz.Ben ve diger üye kardeslerim yararlanir.
Malumunuz internette bilgi kirliligi var ,önüne gelen kendini hoca zannetip yaziyor. Bu konu hakkinda en dogrusunu sizin yazacagini bildigim icin size soruyorum.
a.selam kardeşim farz ve vacip namazlar haricinde ki namazların biz tamamına tatavvu (Nafile)deriz bunlar iki kısımdır birincisi sünnet ile sabit olan teheccüd kuşluk evvabin vs. gibi namazlardır ki Formumuzda Namazlar bölümünde nafile namazlar adı altında açıklanmıştır bakarsanız. ikincisi ise Allah rızası için Bu namazların haricinde kalan kişinin kıldığı namazlardır ki bunda bir sınır yoktur kılabildiğiniz kadar kılarsınız.vesselam
islam73
Medaratör

Medaratör
islam73

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimePerş. Mayıs 13, 2010 3:55 pm

Tamam hocam ALLAH razi olsun.masallah sitemiz o kadar geinis , kapsamli ki herseyi okuyamiyoriuz. kiskananlar catlasin Very Happy cheers
Semihbaba4125
Medaratör

Medaratör
Semihbaba4125

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimePerş. Mayıs 13, 2010 4:16 pm

ALLAH RAZI OLSUN ABİ BİDE BİŞE DİCEM HANİ ALLAH U EKBER DİYİP TEKBİR
ALIYOZ
SONRA ALLAH U EKBER DEYİM SECDEYE GİDİOZ O ARALARDAKİ ALLAH U EKBER
İ UNUTURSAK NAMAZ BOZULURMU BİDE ABİ BEN LİSE 3 ÖĞRENCİSİYİM
DERSLERİM
İÇİN İLMİM İÇİN NURLANMAM İÇİN YANİ NE YAPMAM LAZIM GALİBA
ÇOĞU
KİŞİYE YARDIM ETMİŞSİN BANA DA Bİ YARDIM ET ABİ YA ALLAH RAZI OLSUN

VESSELAM
haydarı kerrar
Administrator

Administrator
haydarı kerrar

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimePerş. Mayıs 13, 2010 4:33 pm

semihbaba4125 demiş ki:
ALIYOZ
DERSLERİM
ÇOĞU

VESSELAM

Kardeşim İftitah namaza başlangıç tekbiri hariç namaz içinde ki bütün tekbirlerin hükmü aynıdır sünnettir bu tekbirlerden hangisi unutulursa namaza engel değildir sünneti terk etmiş olduğunuzdan mekruhtur. namazların bozulmasıyla ilgili bilgiyi detaylı öğrenmek istersen namaz bölümünde namazları fasit eden haller konusuna bakın kardeşim.diğer derslerde başarılı vs. sorunun cevabını inşallah özelden atarım.vesselam
Rayiha arşınca
Medaratör

Medaratör
Rayiha arşınca

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimePerş. Mayıs 13, 2010 4:35 pm

haydarı kerrar demiş ki:
semihbaba4125 demiş ki:
ALIYOZ
DERSLERİM
ÇOĞU

VESSELAM

Kardeşim İftitah namaza başlangıç tekbiri hariç namaz içinde ki bütün tekbirlerin hükmü aynıdır sünnettir bu tekbirlerden hangisi unutulursa namaza engel değildir sünneti terk etmiş olduğunuzdan mekruhtur. namazların bozulmasıyla ilgili bilgiyi detaylı öğrenmek istersen namaz bölümünde namazları fasit eden haller konusuna bakın kardeşim.diğer derslerde başarılı vs. sorunun cevabını inşallah özelden atarım.vesselam

soruyu sorandanda cevabını veren haydar abimdende ALLAH razı olsun...bizde bakıp öğreniyoruz....
haydarı kerrar
Administrator

Administrator
haydarı kerrar

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimeC.tesi Mayıs 15, 2010 10:22 am

Rayiha arşınca demiş ki:
haydarı kerrar demiş ki:
semihbaba4125 demiş ki:
ALIYOZ
DERSLERİM
ÇOĞU

VESSELAM

soruyu sorandanda cevabını veren haydar abimdende ALLAH razı olsun...bizde bakıp öğreniyoruz....

cümlemizden razı olsun inşallah faydalı oluyordur kardeşim.vesselam
mavilim
Medaratör

Medaratör
mavilim

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimeC.tesi Mayıs 15, 2010 10:34 am

hocam satranç oynamanın günah olduğu söyleniyor,neden hocam tşkler.
haydarı kerrar
Administrator

Administrator
haydarı kerrar

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimeC.tesi Mayıs 15, 2010 10:58 am

mavilim demiş ki:

Kardeşim bu uzun olmakla beraber kısaca hükümleri şudur.Satranç oynamayı mekruh gören alimler vardır gerekçeleri ise Allahı anmaktan alıkoymaktır. Haram gören bazı alimlerin gerekçeleri ise kumar kapsamına girdiğindedir yani bedel karşılığı oynandığı zamandır. Ama zeka ve özellikle strateji kabiliyetinin artması içinse mübah görülmüştür.
Hanefilere göre İbn Abbas, Ebû Hureyre, İbn Sîrîn, Hişam b. Urve, Saîd b. el-Müseyyeb ve Saîd b. Cübeyr gibi Sahabe ve Tabiîn satrancı mubah görmüşlerdir (Yusuf el-Kardavî, el-Helâl vel-Harâm fil-İslâm, s. 217). Demek ki bedelli kumar için, namaz gibi ibadetleri ihmal etmek için gibi sebepler olduğunda hükmü haram ve mekruhtur ama ibadetlerine engel değil ve kumar gibi oynanmayıp zeka gelişimi içinse mubahtır.vesselam
Rayiha arşınca
Medaratör

Medaratör
Rayiha arşınca

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimeC.tesi Mayıs 15, 2010 11:01 am

haydarı kerrar demiş ki:
mavilim demiş ki:

Kardeşim bu uzun olmakla beraber kısaca hükümleri şudur.Satranç oynamayı mekruh gören alimler vardır gerekçeleri ise Allahı anmaktan alıkoymaktır. Haram gören bazı alimlerin gerekçeleri ise kumar kapsamına girdiğindedir yani bedel karşılığı oynandığı zamandır. Ama zeka ve özellikle strateji kabiliyetinin artması içinse mübah görülmüştür.
Hanefilere göre İbn Abbas, Ebû Hureyre, İbn Sîrîn, Hişam b. Urve, Saîd b. el-Müseyyeb ve Saîd b. Cübeyr gibi Sahabe ve Tabiîn satrancı mubah görmüşlerdir (Yusuf el-Kardavî, el-Helâl vel-Harâm fil-İslâm, s. 217). Demek ki bedelli kumar için, namaz gibi ibadetleri ihmal etmek için gibi sebepler olduğunda hükmü haram ve mekruhtur ama ibadetlerine engel değil ve kumar gibi oynanmayıp zeka gelişimi içinse mubahtır.vesselam

bunuda öğrenmiş olduk Allah razı olsun abim...iyikide böyle bi konu açtın abim hepimiz okuyarak faydalanıyoruz...sayfanın takipçisi oldum...
mavilim
Medaratör

Medaratör
mavilim

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimeC.tesi Mayıs 15, 2010 11:03 am

cevabınız için çok tşk ederim hocam allah razı olsun.
haydarı kerrar
Administrator

Administrator
haydarı kerrar

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimeC.tesi Mayıs 15, 2010 11:14 am

Rabbim sizlerden de razı olsun inşallah.vesselam
loyal
Medaratör

Medaratör
loyal

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimeSalı Haz. 01, 2010 5:43 pm

guncell
Dua
Yeni Üye

Yeni Üye
Dua

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimeÇarş. Haz. 02, 2010 2:15 am

hocam bende bir soru sorcambeni sorcagım karşık biraz ben dün ertesi gün sabah ezanında yasin okudum sabah oldu bankaya gittim bankadan parayı cektim ondan sonra yaşlı bir teyze oturuyordu annemle arkadaş oldu teyze yanımıza yakıldı bizlen geldi ben etek alcam diye tutturdu ordan hastaneye gittik bana milli pingo almış ona bakıver cıkmış diye baktım gazeteye bulamadım internetten baktım cıkmamış para sonra yaşlı yetze ben eczaneye gidince ben gidiyorum diye gitti birdahada görmedim yetze bana diyordukı sen bana kızıyormusun diye sordu bende hayır dedim dedigim gibi hocam bu yaşlı teyze bizle gelmesi bir işaetmi hocam yemek ısrmarlayayım sıze dedi ama ben bişey demedim
Semihbaba4125
Medaratör

Medaratör
Semihbaba4125

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimeÇarş. Haz. 09, 2010 2:09 pm

1.şimdi abi imamsın arkanda 2 kişi var cemaat onlar güldü namazları
bozuldu ama namazlarını bozmadan devam ediyoalr imama da namaz sonuna
kadar götürüyo şimdi burda imamın namazı bozulurumu

2.abi abdest
alıyon güsül yada namaz abdesti ağzına veriyon çalkaladıktan sonra
dışarı bırakırken ağzından fıdık kabuğu takılmış dişine çıkıyo yada
başka bieş abdesti baştan mı alcan abi

3.bismillahirrahmanirrahim
kül eüzübi rabbin nas deki ellezi de ki 'z' yi peltek okumadın mı abi
bozulurmu namaz

4. abi bide hani konuşmaların sonunda vesselam
diyon ya o ne demek ne den diyon bende dicem artık

5.ABİ Bİ SORU DAHA ŞİMDİ MESELA NAMAZDA FATİHA YI OKUDUN YANLIŞ OKUDUN
BAŞTAN BAŞLADIN YADA ETTEHİYYATÜYÜ OKUDUN YANLIŞ BİR YER OKUDUN YARIDA
KESİP BAŞTAN BAŞLADIN O ZAMAN NAMAZ BOZULUR MU SEVİH SECDESİNE GEREK
OLUR MU ALLAH RAZI OLSUN
6. bide abi nas suresindek ive tahihadaki peltek z leri peltek okumasan namaz bozulurmu
gespenst
Administrator

Administrator
gespenst

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimeÇarş. Haz. 09, 2010 7:46 pm

[quote="semihbaba4125"]1.şimdi abi imamsın arkanda 2 kişi var cemaat onlar güldü namazları
bozuldu ama namazlarını bozmadan devam ediyoalr imama da namaz sonuna
kadar götürüyo şimdi burda imamın namazı bozulurumu

İmamın namazı bozulmaz kardeşim ,imam uyulan kişidir ancak o namazı bozan bir harekette bulundumu cemaatin namazı bazulur.İmam cemaatin namazı terk etmesi yada bozması durumunda namazına devam eder.

2.abi abdest
alıyon güsül yada namaz abdesti ağzına veriyon çalkaladıktan sonra
dışarı bırakırken ağzından fıdık kabuğu takılmış dişine çıkıyo yada
başka bieş abdesti baştan mı alcan abi

Namaz ve gusül abdestinde ağzı çalkalamak ,yıkamak ağzı temizlemek içindir bu içerde kalan kalıntıyı zaten dışarı atmış olursun abdeste baştan dönemene gerek yok kardeşim ,Abdest temizlenmektir.

3.bismillahirrahmanirrahim
kül eüzübi rabbin nas deki ellezi de ki 'z' yi peltek okumadın mı abi
bozulurmu namaz

Okumalarda eğer okunan kelimenin anlamı değişmekteyse namaz bozulur ,burada bahsettiğin z anlamı değiştirmez ama felak suresinde ki helak kelimesinde h harfini gırtlaktan okumazsan mana değişir buda namazı fasıt yapar kardeşim

4. abi bide hani konuşmaların sonunda vesselam
diyon ya o ne demek ne den diyon bende dicem artık

vesselam = selamla ,selametle

5.ABİ Bİ SORU DAHA ŞİMDİ MESELA NAMAZDA FATİHA YI OKUDUN YANLIŞ OKUDUN
BAŞTAN BAŞLADIN YADA ETTEHİYYATÜYÜ OKUDUN YANLIŞ BİR YER OKUDUN YARIDA
KESİP BAŞTAN BAŞLADIN O ZAMAN NAMAZ BOZULUR MU SEVİH SECDESİNE GEREK
OLUR MU ALLAH RAZI OLSUN

Namazlarda Farzın tehiri yada Vacibin tehiri yada terki sonucu yapılır ,namazın farz ve vaciplerini bilmek sehiv secdesinin ne zaman yapılacağını kolaylaştırır.Sureleri iyi ezberlemek namazın sıhhati için iyidir iyi ezberinde olmıyan sureleri okumadan kaçınmak lazım ,bu durumda eğer farzın veya vacibin tehirine sebep olunmuşsa sehiv secdesi yapılır ,ama hatırlanıp hemen devam edilirse gerekmez

6. bide abi nas suresindek ive tahihadaki peltek z leri peltek okumasan namaz bozulurmu

Bozulmaz kardeşim bu kıraat ilmi ile alakalı bir durum yukardada belirttiğim gibidir.Ama kuranı kaideleri ile okumak en güzelidir.
Dua
Yeni Üye

Yeni Üye
Dua

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimePerş. Haz. 10, 2010 2:30 am

benim sorum su olcaktı gusul apdesti yada namaz apdesti alcagın vakıt gözde rahatsızlık nedeniyle gözden su agıyor abdesti bozarmı
Dua
Yeni Üye

Yeni Üye
Dua

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimePerş. Haz. 10, 2010 3:23 am

kabirde sorulcak soru bunlarmı

Rabbin kimdir? derler.

Mü'min kul: Rabbim Allah'tır, der.

Onlar: Dinin nedir? derler.

Mümin kul: Dinim İslâm'dır, der.

Onlar: Size gönderilen adam hakkında ne dersin? derler.

Mümin kul: O Allah'ın elçisidir, der.

Onlar: Sana bunları bildiren nedir? derler.

Mümin kul: Allah'ın kitabını okudum, ona inandım ve onu tasdik ettim, der.

farklı anlatıyorlar bazı kıtaplarda kaben neresi mesela burda belirtmemişler
gespenst
Administrator

Administrator
gespenst

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimePerş. Haz. 10, 2010 8:53 am

[quote="Dua"]benim sorum su olcaktı gusul apdesti yada namaz apdesti alcagın vakıt gözde rahatsızlık nedeniyle gözden su agıyor abdesti bozarmı

Ağlamak abdesti bozmaz ,yalnız Namazda dünyalık bir derdinden dolayı ağlamak Namazı bozar ama huşu ve hudu içinde Namazda Allah korkusundan Azaptan korkmaktan ,Rahmet ummaktan dolayı ağlamak namazı bozmaz kardeşim ;

Her hangi bir olaydan dolayı ağlamakta abdesti bozmaz ama Rahatsızlık nedeni ile gözden yada vücudun herhangi bir yerinden gelen irin olan bir insan Özürlü sayıldığından ve abdesti bozacağından dolayı bu şahısların her vakitte abdest almaları evla olandır.
gespenst
Administrator

Administrator
gespenst

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimePerş. Haz. 10, 2010 9:03 am

Dua demiş ki:
kabirde sorulcak soru bunlarmı

Rabbin kimdir? derler.

Mü'min kul: Rabbim Allah'tır, der.

Onlar: Dinin nedir? derler.

Mümin kul: Dinim İslâm'dır, der.

Onlar: Size gönderilen adam hakkında ne dersin? derler.

Mümin kul: O Allah'ın elçisidir, der.

Onlar: Sana bunları bildiren nedir? derler.

Mümin kul: Allah'ın kitabını okudum, ona inandım ve onu tasdik ettim, der.

farklı anlatıyorlar bazı kıtaplarda kaben neresi mesela burda belirtmemişler

Kardeşim Kabirde sorgu sual haktır , Münker ve Nekirde haktır ama sorulacak sorular üç beş soru ile kısıtlı değildir.Yukardaki sorular elbette sorulacak bu Efendimizin hadisleri ilede sabittir.Ama umulmasınki bu kadarla kısıtlıdır kardeşm Hz Ömer vafatından sonra bir Allah dostunun rüyasına girer ve Allah dostu ona ya Ömer nasılsın kabir hayatı nasıl der oda hala sakaldan sorulmaktayım der.Demekki kul emrolunduğu herşeyden sorulacak, Allah O günde hepimizin yardımcısı olsun ,selamla
haydarı kerrar
Administrator

Administrator
haydarı kerrar

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimePerş. Haz. 10, 2010 10:03 am

Dua demiş ki:
benim sorum su olcaktı gusul apdesti yada namaz apdesti alcagın vakıt gözde rahatsızlık nedeniyle gözden su agıyor abdesti bozarmı
hayır kardeşim gusul de ve normal abdestte gözden yaşın akması bozmaz. ancak devamlı akıntısı olan şahıslar vucudunun herhangi bir yerinden dinen özürlü hükmünde olduklarından dolayı özürlülere göre her vakit için ayrı abdest alması gerekir mesela öğlen vakti ezanı okununca öğlen için abdest alır ve ikindi vakti girene kadar bu akıntıları devam etse de abdestlidir bu şahsın abdesti ikindi ezanı okununca bozulur ikindi için ayrı bir abdest alır. gusul ve abdest bölümlerinde özürlülere ait abdest konusuna bakarsanız daha detaylı bilgi edinmiş olursunuz.vesselam
Dua
Yeni Üye

Yeni Üye
Dua

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimePerş. Haz. 10, 2010 8:52 pm

ya ben bir din kitabı okudum ama biri tavsiye etti apdesi bozan halleri okudum benim gözümde enfeksiyon nedeniyle göz yaşı akıyordu ondan dolayı bozar diyor ama kafam karıştı valla birde kabir sorulacak hususlarıda birtane dün resim buldum internette yayılmış piskolojim birden cüktü 18 yaşında bir genc cocuk ölür veaft eder ettikten sonra mezara konmus babası otopsi icin cıkarmışlar gömüldüksten 3 sonra cıkarmıslar cesedi cocogun sacları agarmıs vucudunun her tarafı kırılmış agzından kanlar akıyor gördüm altına yazı yazmıs diyorkı meleklerin biri eziyet etmiş bilmem şey diyor ama bir link vercem inceleyin cvp yazarsanız sevinirim ama 18 kücükler bakmasın ben hic iyi degilim piskoloji http://www.baktabulum.com/dunyadan-haberler/58741-kabir-azabi-ceken-18-yasindaki-genc-cocuk.html
Dua
Yeni Üye

Yeni Üye
Dua

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimePerş. Haz. 10, 2010 8:55 pm

şöyle durumda var ama vesvese olabilir benım neden derseniz burda ben şeytan allahın ısmını kulanıpta kulları aldır okudum ondan sonra bu resimleri gördüm ve şuan dini inancım var elhamdöllülah am afarklı düşüncelrim degişti
haydarı kerrar
Administrator

Administrator
haydarı kerrar

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimeCuma Haz. 11, 2010 9:29 am

Dua demiş ki:
ya ben bir din kitabı okudum ama biri tavsiye etti apdesi bozan halleri okudum benim gözümde enfeksiyon nedeniyle göz yaşı akıyordu ondan dolayı bozar diyor ama kafam karıştı valla birde kabir sorulacak hususlarıda birtane dün resim buldum internette yayılmış piskolojim birden cüktü 18 yaşında bir genc cocuk ölür veaft eder ettikten sonra mezara konmus babası otopsi icin cıkarmışlar gömüldüksten 3 sonra cıkarmıslar cesedi cocogun sacları agarmıs vucudunun her tarafı kırılmış agzından kanlar akıyor gördüm altına yazı yazmıs diyorkı meleklerin biri eziyet etmiş bilmem şey diyor ama bir link vercem inceleyin cvp yazarsanız sevinirim ama 18 kücükler bakmasın ben hic iyi degilim piskoloji http://www.baktabulum.com/dunyadan-haberler/58741-kabir-azabi-ceken-18-yasindaki-genc-cocuk.html

kabir azabı vardır haktır ama kafiredir müslümana eza ve cefa kabrin sıkması vardır haktır ama verdiğiniz linkteki fotoğrafta maalesef bazı çevreler tarafından itina ile hazırlanmış bir fotoğraf aslı yoktur bana göre. bu fotoğraflar olmazda yine oldu farz edelim olsa ne olur olmasa ne olur müslümanın normalde imanında bir ziyade olmaz çünkü o kabri alemi berzahı biliyor inanıyor.vesselam
Dua
Yeni Üye

Yeni Üye
Dua

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimeC.tesi Haz. 12, 2010 8:24 pm

allah razı olsun hocam
haydarı kerrar
Administrator

Administrator
haydarı kerrar

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimeÇarş. Haz. 30, 2010 12:20 pm

Özelden sorulan soruya cevap. mümkünse arkadaşlar dini ve fıkhi soruları özelden değil burdan sorunki herkes faydalansın

Soru:
Bankaların verdiği kredi kartı ile hesap gününü geçirmemek kaydı ile alışveriş yapmak uygun mudur?

Cevap:
Kredi kartı ile alış veriş yapılır ve bankanın sizin namınıza ödediği meblağı günü geçmeden (yani faizli krediye dönüşmeden) ödenirse bunda bir sakınca olmaz. Banka vasıtasıyla alacağınız tahsil, borcunuzu ödeme gibi olur. Ancak ortada bir önemli gerekçe yoksa kredi kartını, faizli işlem yapmayan kurumlardan (özel finans kurumlarından) almanızı tavsiye ederim. Faizci kurumlarla mübah olan işlemleri bile yapmamak suretiyle bir çeşit tavır koymak da dini ve ahlaki bir ödevdir.vesselam
haydarı kerrar
Administrator

Administrator
haydarı kerrar

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimeÇarş. Tem. 07, 2010 10:13 am

Arkadaşlar İşlerimin yoğunluğundan bazen gözden kaçırdığım bu bölümü inşallah Talebemiz gespesnt devam ettirecektir dini sorularınızı bu sayfaya yazmaya devam edin biz olmadığımızda bizim yerimize gespenst kardeşiniz cevapları verecektir.vesselam
Semihbaba4125
Medaratör

Medaratör
Semihbaba4125

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimeÇarş. Tem. 07, 2010 10:34 am

abi kaza namazlarında da mı sessiz okucaz sesli okursak namaz bozulurmu abi yoksa sbh akşm yatsımı sessli diğerleri sessiz
gespenst
Administrator

Administrator
gespenst

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimeÇarş. Tem. 07, 2010 10:53 am

semihbaba4125 demiş ki:
abi kaza namazlarında da mı sessiz okucaz sesli okursak namaz bozulurmu abi yoksa sbh akşm yatsımı sessli diğerleri sessiz

Semih kardeşim zaten farz namazlarda öğle ve ikindi namazını sessiz kılmak vaciptir ,diğer vakitler sesli kılınır kaza namazlarıda nafileler gibi sessiz bir şekilde eda edilir ,örnek verecek olursak sabah namazının farzını kaza ederken sesli okunmaz , okumalar imama uyulmuşsa zaten bellidir sesli yada sessiz ne zaman okunacağı, kendi kılıyorsa şahıs kendi işiteceği kadar okuması yeterlidir ,erkekler sabah akşam ve yatsıyı tek kılarkende aşikar okuyabilirler ,selamla kardeşim
Semihbaba4125
Medaratör

Medaratör
Semihbaba4125

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimeÇarş. Tem. 07, 2010 12:46 pm

ALLAH razı olsun bir kaç sorum daha var abi

abicim fatihada hani gayril megdubi aleyhim kısmı varya ordaki gayınları
ben hırlatarak okudum acaba namaz bozulurmu az hırladıyo sessiz
okuyunca böel oluyo sessiz okumsam çıkarabiliyom ama
abi
namazda şimdi rukudan hızlı kalktın ayakta az sendeledin geri biraz
giddin dengeli sağlayamadın yani bir adım deil yarım adım diyelim geri
ayağın gitti sonra geri aldın namaz kabul olru mu

gespenst
Administrator

Administrator
gespenst

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimeÇarş. Tem. 07, 2010 2:00 pm

Semih kardeşim ben şimdi en başa döneceğim ; Namaz insanın miracıdır kardeşim ,Namaz kulun Allaha en yakın olduğu andır ,Namaz insanın halini Yaradana arzıdır, acizliğini ve çaresizliğini bildirmesidir.

O zaman nedir?Namaz huzura çıkılan bir makamdır ,huzuruna çıkılan da ne Yücedir Ne Büyüktür, onun için tam bir samimiyet ve ciddiyetle Namaza başlamak lazım gelir.

Ta en başta abdeste yaklaşırken kalbine koymak gerek namazı ,huzura çıkıcak olmanın alevi sarmalı içini ,edebin hangi şeklinde duracağın beyninde sorular oluşturmalı, sahibinin kapısında onun huzurunda acizliğini nasıl sunacağını planlamalısın, bu şekilde bir abdest Namazın huzurlu olmasına açılan yolların başıdır.

Sonra bir nefer gibi komutanın huzuruna emin adımlarla ilerlerken aslında onun yanında acizliğini düşünecek ve huzura geldiğinde ona bunu kalbinin derinliklerinden bildirecek ve Onun büyüklüğünü dşle getirerek Namaza başlıyacaksın ve bu samimiyet ,acziyet ve çaresizlikle namazını devam ettireceksin

bu yukarda acizane anlattıklarım senin sorularına karşılık bu soruların oluşmaması için kardeşim ,

gelelim Allahın izni ile sorularına ;

kardeşim fatihada gayril mağdubi kısmında

صرط الذين انعمت عليهم غير المغضوب عليهم ولا الضالين

gayn harfi olduğundan gırtlaktan okunur ,sen zaten namazlarında tek olduğundada sesini kendin duyacak kadar okumalısın yani bu şekilde de gayn harfi çıkar kardeşim ,bunları vesvese etme kendine inşallah

sağ ayağının sabit kalması senin namazını bozmaz kardeşim ama namazda kıyam rüku ve secdelerin hakkını vermek lazım ,acele etmemek lazım , rükuya giderken yavaşça ,kalkarken yavaşça ,secdeye keza aynı şekilde namazı kılarken hissetmek lazım ,

Can kardeşim inşallah namaz hakkında çok çok soru bekliyorum senden bunu oturtalım senin namazlarında olurmu kardeşim selamla kal
gespenst
Administrator

Administrator
gespenst

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimePerş. Tem. 08, 2010 9:50 am

güncel......
mümine sultan
Administrator

Administrator
mümine sultan

Nerden : ELFU ELFİ SALATİN VE ELFU ELFİN SELAMİN ALEYKE YA RASULALLAH.

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimePerş. Tem. 08, 2010 10:23 am

S.A KARDEŞİM namaz kılmak dinimizin en önemli ibadetlerinden birisi sanırım tadili erkan kurallarını bilmiyoruz bu kuralları yazarmısın vesselam ALLAH razı olsun
gespenst
Administrator

Administrator
gespenst

MesajKonu: Geri: Dini Sorularınız Ve Cevapları   Dini Sorularınız Ve Cevapları Icon_minitimePerş. Tem. 08, 2010 10:44 am

Mümine Sultan demiş ki:
S.A KARDEŞİM namaz kılmak dinimizin en önemli ibadetlerinden birisi sanırım tadili erkan kurallarını bilmiyoruz bu kuralları yazarmısın vesselam ALLAH razı olsun

Kardeşim Tadili Erkan Namazda rükunların hakkını vermek düzgün yapmak anlamına gelir.Efendimizde s.a.v de buna çok ehemmiyet göstermişitr.Tadili Erkan, İmam-ı Ebû Yusuf ve İmam-ı Şafii hazretlerine göre farz, İmam-ı Azam ile İmam-ı Muhammed Hazretlerine göre ise vaciptir.

Tadil-i Erkandan maksad; namazın, kıyam, rüku ve secde gibi her rüknünü sükunetle yerine getirmek ve bu rukünleri yaparken her uzvun yatışıp hareket halinden beri olmasıdır. Mesela: Rükudan sonraki kıyamda vücut dimdik bir hale gelmeli ve sükunet bulmalı, en az bir kere Sübhanellah diyecek kadar ayakta durup, ondan sonra secdeye varmalıdır. Her iki secde arasında da böylece bir tesbih miktarı durmalıdır.
Tadili erkana riayet edenler, Namazda manevî haz duyarlar, acele etmekten sakınırlar. Acele etmeyi, hürmete ve edebe aykırı görürler.

Tadili erkana riayet namazı hissetmeyi ,namazdan zevk almayı, huşuyu ve huduyu sağlar, Tadili erkan namazın sıhhatini ve namazı muhafazayı sağlar ,Allahın huzurunda O na karşı edebi sergiler Tadili erkan edebin ta kendisidir namazda bundan dolayı namazlarımızda her rüknun hakkını varmeliyiz, kıyamda ,rükuda ,secdede acele etmeden ve bunların hakkını vererek beklemeliyiz inşallah Tadili erkana Efendimizin s.a.v. verdiği ehemmiyeti bir kaç hadisle görelim şimdi;

Ebu Hureyre rivayetinde şöyle demiştir;

Bir adam mescide gelip rükû ve secdelerinde tadil-i erkana riayet etmeden bir namaz kıldı. Nebi -sallallahü aleyhi ve sellem- de onu gözetliyordu. Adam namazını bitirip geldi, selam verdi ve Rasulullah -sallallahü aleyhi ve sellem- :

"Git tekrar kıl, çünkü sen namaz kılmadın." buyurdu.
Adam gidip tekrar kıldı. Rasulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- tadil-i erkana riayet edinceye kadar, onu üç defa geri çevirdi.

Rasulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- , bu adama sonunda şöyle demiştir:

"-Namazı kalktığın zaman, güzelce abdest al, sonra kıbleye ve tekbir al, sonra Kur'an'dan bildiğin sonra kolayına gelen bir yeri oku, sonra rükû et ve organların yatışıncaya kadar rükûda kal, sonra başını kaldırarak iyice doğrul! sonra secdeye git ve organların yatışıncaya kadar secde halinde kal, sonra başını kaldır ve organların yatışıncaya kadar otur! sonra tekrar secdeye git ve organların yatışıncaya kadar secde hakinde kal, sonra bütün namazlarda aynen yap." (Müslim, Salat, 45)

Gine diğer hadislerde de bunu görmekteyiz:

"Sizden biri, rükû ve secdelerde belini (tam olarak) doğrultmadıkça namazı yeterli olmaz" buyurudur (Ebu Davud, Salat, 148 )

Rükû ve secdeleri yerine getirin, Allah'a yemin olsun, siz secde ve rükû ettikçe ben arkamda olanları da görüyorum" (Buhari, Eyman, 3).

Rabbim O na layıkı ile ibadet edenlerden eylesin amin

selamla kardeşim

Dini Sorularınız Ve Cevapları
1 sayfadaki 3 sayfasıSayfaya git : 1, 2, 3  Sonraki
 Similar topics
-
» Dua niçin kabul olmaz işte cevapları
» Dua niçin kabul olmaz işte cevapları
» -Hitit Dini
» Dini Avatarlar
» dini konu