iSLAMi GiZLi iLiMLER SiTESi
Vakit Namazınızı Kıldınızmı?

Hoş Geldiniz Forumdaki Konulardan Tam Anlamıyla Faydanalabilmek İçin Giriş Yapınız Uye Degılsenız 1 Dakıkanızı Ayırarak Kayıt Olunuz---ByNoKta
Vakit Namazınızı Kıldınızmı?

Hoş Geldiniz Forumdaki Konulardan Tam Anlamıyla Faydanalabilmek İçin Giriş Yapınız Uye Degılsenız 1 Dakıkanızı Ayırarak Kayıt Olunuz---ByNoKta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CİNLERE, ŞEYTANLARA, İFRİTLERE ve DİĞERLERİNE, BÜYÜYE VE SİHRE KARŞI İNSANLARIN KALESİ ( SİTEMİZDEKİ HERŞEY ÜCRETSİZ ve KARŞILIKSIZDIR )

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Bugün Mehmet Akif`in doğum günü

YazarMesaj
mümine sultan
Administrator

Administrator
mümine sultan

Nerden : ELFU ELFİ SALATİN VE ELFU ELFİN SELAMİN ALEYKE YA RASULALLAH.

Bugün Mehmet Akif`in doğum günü Empty
MesajKonu: Bugün Mehmet Akif`in doğum günü   Bugün Mehmet Akif`in doğum günü Icon_minitimePtsi Ara. 20, 2010 5:30 pm

20 Aralık 1873 yılında İstanbul`un Fatih ilçesinde doğan ve yok olmanın eşiğine gelmiş bir millete `Korkma` diyerek zor zamanlarda konuşmanın erdemini tüm yeryüzü coğrafyasına haykıran Mehmet Akif`in doğumunun 127. yılı bugün.
Bugün Mehmet Akif`in doğum günü Spacer

`Hani, ey kavm-i esaret-zede, muhtariyet?Korkarım, şimdi nasibin mütemadi haybetKimsesiz ailelerden kimi gitsin bıçağaKimi bin türlü fecaatle çekilsin kucağaBirinin ırzı heder, diğerinin kanı helalİşte ey unsur-i isyan, bu elim izmihlalSeni tahrik eden üç beş alığın marifetiYa neden beklemiyordun bu rezil akıbetiHani milliyetin İslam idi… Kavmiyet ne!Sarılıp dursaydın a milliyetine`Arnavutluk` ne demek? Var mı şeriatta yeri?Küfr olur başka değil kavmini sürmek ileri``Arabın Türke; Lazın Çerkeze yahut KürdeAcemin Çinliye üstünlüğü mü varmış? Nerde!Müslümanlık da `anasır` mı olurmuş ne gezerFikr-i kavmiyeti tel`in ediyor peygamber`(Safahat, Üçüncü Kitap; `Hakkın sesleri`)İstiklal Şairimiz, bize `neyi, nasıl kaybettiğimizi` de acı ifadelerle söylemişti yine yıllarca önce.`Ayrılık hissi nasıl girdi sizin beyninize?Birbirinden farklı bu kadar akvamıAynı milliyetin altında tutan İslam`ıTemelinden yıkacak zelzele kavmiyettirBunu bir lahza unutmak ebedi haybettirArnavutlukla, Araplıkla bu millet yürümezSon siyaset ise Türklük, o siyaset yürümezİşte Fas, işte Tunus, işte Cezayir, gittiİşte İran`ı da taksim ediyorlar şimdi`Müslüman, fırka belasıyla zebun bir kavmiMedine Avrupa üç lokma edip yutmaz mı?`(Safahat, İkinci Kitap; Süleymaniye Kürsüsünde)Mehmet Akif, birçok tartışmayla, sorunla kıvrılan bellerimizi doğrultmamız için bize çözüm önerisini de sunmuştu, belki aşağıdaki mısraları okurken `Arap` yazan yerlere bu coğrafyayı oluşturan her unsuru yazarak okumamız en doğru okuma şekli olacaktır:`Türk Arapsız yaşayamaz. Kim ki `yaşar` der, delidir!Arabın, Türk ise hem sağ gözü, hem sağ elidirVeriniz baş başa… Zira sonu hüsran-ı mubinNe hükümet kalıyor ortada billahi, ne din!`(Safahat, Üçüncü Kitap; `Hakkın sesleri`)Üstat nelerden korkmamız gerektiğini de açık yüreklilikle bizlere haykırmıştı yine:`Zulme tapmak, adaleti tepmek, hakka hiç aldırmamak;Kendi asudeyse, dünya yansa, baş kaldırmamak;Sözünde durmamak, yalan sözden çekinmemekKuvvetin meddahı olmak, acizi hiç söyletmemekMübtezel bir çok merasim; eğilip bükülmeler, yatmalarŞaklabanlıklar, gösterişler, ardı ardına aldatmalarFırka, milliyet, lisan namıyla daim ayrılıkEn samimi kimseler arasında ciddi açıkEnseden arslan kesilmek , cepheden yaltak kediMüslümanlık bizden evvel böyle bir zillet görmedi`Mehmet Akif Ersoy, özgüvenini yitirmiş bu coğrafya halkına adeta `Kalk` diyordu… `Silkin ölü toprağından…``Şu karşımızdaki mahşer kudursa, çıldırsaDenizler ordu, bulutlar donanma yağdırsaBu altımızda yerden bütün yanardağlarTaşıp da kaplasa ufukları bir kızıl sarsarDeğil mi ki cephemizin sinesinde iman birSevinme bir, acı bir, gaye aynı, vicdan birDeğil mi ki koşan Çerkez`in, Laz`ın, Türk`ünArap`la, Kürt ile bakidir ittihadı bugünDeğil mi sine de birdir vuran yürek… Yılmaz!Cihan yıkılsa, emin ol, bu cephe sarsılmaz!Şu karşımızdaki mahşer de böyle haşrolacakYakında kurtulacaktır bu cephe… Kurtulacak!`(Safahat, Beşinci Kitap; `Berlin Hatıraları`)Ve son olarak ölmeden önce Üstat`ın Yedigün(Kandemir Bey) dergisinde 1936`da yayımlanan son röportajı:Günün birinde sessiz sedasız yola revan olarak vatan ufuklarını aşan şair Mehmet Akif, tam on bir yıl süren bu uzun seferin sonunda,işte bembeyaz bir hastane odasının bembeyaz bir yatağında solgun,mecalsiz ve bitap yatıyor.Başucundaki sandalyeye oturdum. Ak kılların çerçevelediği bu sapsarı yüze,bu gevşemiş,şarkmış çizgilere bu yorgun ve dalgın gözlere bakıyorum, zaman denen şeyin kudretini hayat denen efsanenin sırrını bilmek istiyorum,sonra yavaşça soruyorum-Özledin mi bizi Üstat ?Dudaklarını hiç kıpırdatmasaydı hiç ses çıkarmasaydı bile,bu zehir gibi gülümseyişiyle her şeyi söylemiş olurdu.Özlemek mi oğlum..Özlemek mi ?Bu acının büyüklüğünü bir daha kendi içinde görmek ister gibi gözlerini yumdu, sonra kesik kesik konuştu;Mısır`dan üç gecede geldim. Bu üç gece otuz asır kadar uzun sürdü..Orada on bir yıl kaldım ..fakat bir an oldu ki, on bir gün daha kalsaydım çıldırırdım…-HasretKupkuru dudaklarında kendi gibi solgun bir ses sızıyor;-….Çok acı…-Ya kavuşmanın sevinci ?-Onu sorma oğlum…Onu ben kendi kendime bile soramıyorum..Ancak yazık ki vapurdan çıkar çıkmaz yatağa düştüm.Hiç bir şey göremedim.-Ve kendi kendine söylüyor;-Cennet gibi yurdumdayım ya..Çok şükür.Hastalığı akla geliyor;Karaciğerim, dalağım şişmiş..Geldik, yattık burada .Müşahede altına aldılar, bakalım ne olacak?Eski hatıralarını deşiyorum.Milli Mücadele`nin ilk günlerinde Ankara istasyonunda karşılaşışımız hatırlıyorum.Evet diyor.İstanbul`dan, mücahede aleyhine fetva çıktığı gün ayrılmıştım.Üsküdar`dan araba ile şimdi ismini hatırlayamadığım bir köye gittik, oradan `Cuma`yı tuttuk.O zaman Adapazarı`nda karışıklıklar vardı, kenarında geçtik, kah öküz arabalarıyla, kah beygirlerle Lefke`ye geldik ve trenle Ankara`ya ulaştık..Ankara Yarabbi ne heyecanlı gün..Ya Sakarya günleri..fakat bir gün bile ümidimizi kaybetmedik, asla ye`se düşmedik. Zaten başka türlü çalışabilir miydi ? Ne topumuz vardı, ne tüfeğimiz..Fakat imanımız büyüktü`Yorgun ,susuyor..-İstiklal Marşı`nı nasıl yazdınız ?Yavaşça yatağında doğruluyor, yastıklara yaslanıyor sesi birden canlanıyor;-Doğacaktır, sana vaat ettiği günler hakkın!...Bu ümitle, imanla yazılır.O zamanı düşünün..İmanım olmasaydı yazabilir miydim.Zaten ben,başka türlü düşünüp, başka türlü yazanlardan değilim. Bu elimden gelmez.İçimde ne varsa,bütün duygularım yazılarımdadır..Şu var ki `İstiklal Marşı` nın şiir olmak üzere bir kıymeti yoktur. Ancak tarihi bir değeri vardır`Ve gözleri, yemyeşil Şişli sırtlarında, dilinde bir dua gibi aynı nağme titriyor.Kim bilir belki yarın,belki yarından da yakın…Derleyen: Emrah ATİLA
mümine sultan
Administrator

Administrator
mümine sultan

Nerden : ELFU ELFİ SALATİN VE ELFU ELFİN SELAMİN ALEYKE YA RASULALLAH.

Bugün Mehmet Akif`in doğum günü Empty
MesajKonu: Geri: Bugün Mehmet Akif`in doğum günü   Bugün Mehmet Akif`in doğum günü Icon_minitimePtsi Ara. 20, 2010 8:29 pm

rahmet ve dua ile anıyoruz rabbim onlardan razı olsun şanlı geçmişimiz ile gurur duyuyorz elhamdülillah

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Bugün ki modun ne?
» Bugün Oruc Tuttunuz Mu
» 'Bugün İlk Kez Türbanımla Derse Girdim'
» Bugün Kuran-i Kerim Okudunuz Mu?
» Bugün kendinize çok büyük bir iyilik yapın..