iSLAMi GiZLi iLiMLER SiTESi
Vakit Namazınızı Kıldınızmı?

Hoş Geldiniz Forumdaki Konulardan Tam Anlamıyla Faydanalabilmek İçin Giriş Yapınız Uye Degılsenız 1 Dakıkanızı Ayırarak Kayıt Olunuz---ByNoKta
Vakit Namazınızı Kıldınızmı?

Hoş Geldiniz Forumdaki Konulardan Tam Anlamıyla Faydanalabilmek İçin Giriş Yapınız Uye Degılsenız 1 Dakıkanızı Ayırarak Kayıt Olunuz---ByNoKta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CİNLERE, ŞEYTANLARA, İFRİTLERE ve DİĞERLERİNE, BÜYÜYE VE SİHRE KARŞI İNSANLARIN KALESİ ( SİTEMİZDEKİ HERŞEY ÜCRETSİZ ve KARŞILIKSIZDIR )

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Istiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir

+2
mümine sultan
islam73
6 posters
YazarMesaj
islam73
Medaratör

Medaratör
islam73

Istiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Empty
MesajKonu: Istiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir   Istiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Icon_minitimeCuma Kas. 19, 2010 5:51 pm

23 Nisan 1920 günü Meclis açilmis. Istiklal Harbi baslamis. OrdularimizIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul Anadolu'yu isgal edenlerle savasiyor. Yunan ordusu Ankara yakinlarina kadar ilerlemis. Baskomutan Mustafa Kemal Pasa. Meclis bu ortamdaIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul yeni kurulan Türk Devleti için bir Istiklal Marsihazirlatmak istiyor. 1920 yilisonlarinda bu amaçla bir siir yarismasiaçiliyor. Katilimcilara 6 ay süre veriliyor. Istiklal Marsiyarismasina bu süre içerisinde tam 724 siir gönderiliyor. O zamanki adiyla Maarif VekaletiIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul yani Milli Egitim BakanligiIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul bu siirleri degerlendirmek için bir komisyon kuruyor.

O dönemi Türkiye'sinde böyle bir yarisma açacaksinizIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul bunu iletisim olanaklarinin neredeyse sifir oldugu bir ülkede herkese duyuracaksiniz ve 724 siir yarismaya katilacakIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul zor istir. Bu siirler tek tek okunuyorIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul içlerinden 6 siir elemeyi geçip Meclis Matbaasitarafindan bastiriliyor ve milletvekillerine dagitiliyor. Ayrica kazanan siir için 500 lira ödül var. O zaman için çok büyük bir para. O sirada Maarif Vekili olan Hamdullah Suphi (Tanriöver)Istiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul Ankara'da yasayan ve aynizamanda milletvekili olan ünlü sairimiz Mehmet Akif (Ersoy)'dan da bir siir istiyor. Fakat dogrusunu istersenizIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul Ersoy'dan niçin siir istendigini bilmiyorum. Elemeyi kazanan siirler begenilmemismiydiIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul yoksa baska bir nedeni mi vardi?

Bunun üzerine Mehmet Akif Bey Ben mebusun(milletvekiliyim)Istiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgulmüsabakaya katilmam. Ayrica bir siir yazip size veririm diyor. Evinde yazmaya basliyor ve kahraman ordumuza isaf ettigi siiri bitirdigindeIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul Maarif Vekaleti'ne teslim ediyor. Böylece yarismaya 7. siir de katilmisoluyor. Müsabaka sonuçlaniyor. Mehmet Akif Bey'in siiri Meclis kürsüsünden Maarif Vekili Hamdullah Suphi Bey tarafindan büyük bir coskuyla okunuyor. Büyük tezahürat ve alkislar arasinda ve oybirligi ile Istiklal Marsiolarak kabul ediliyor.

Tarih 12 Mart 1921

Istiklal Marsisiiri kabul edildikten hemen sonraIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul kürsüden bir kez daha okunuyor ve bütün milletvekilleri bu kez ayakta dinliyor.

Meclis yetkilileri birkaç gün sonra Mehmet Akif Bey'e 500 liralik para ödülünü vermeye geliyorlar. Almayireddediyor. Ben müsabakaya girmedim. Bu para benim hakkim degildir ve bana ait degildir diyor.

(Bugünkü arsizlarin kulaklariçinlasin!)

Meclis yetkilileri israr ediyorlar... Bu parayikasamizda tutamayiz. Siz alinIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul isterseniz bir yere bagislayin diyorlar.
Mehmet Akif Bey bunun üzerine parayialiyor ve hastanede yatmakta olan yaraligazilerimize bagisliyor.

1
Yillarca alticephede atesle kanlara;
Türk'ün hilâl-ü dinine düsman olanlara;
Ceddin o; Yildirim gibi saldin zaman zaman
Yüksek basin egilmedi bir art cihanlara

Ey kahramanlar ordusuIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul ey yildirim-Sitab.
Göster cihan-imagribe bir kanliinkilab

Ey mazi-i havariki bin destan olan;
Garbin zalam-izulmüne yüz yil kilinç salan
Arslan yürekli ordu; demir giy; silah kusan!
Zira hududu kapladiatesle kanIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul duman.

Ey kahramanlar ordusuIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul ey yildirim - SitabIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul
Göster cihan-imagribe bir sanliinkilab!

Arslan mücahid ordusuIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul ey haris-i salah
Destinde seyf-i hak gibi pek sanlibir silah
Açtin sema-yi millete pür-nûr bir sabah.
Atî bizim... bizim artik vatanIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul zaferIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul felah.

Ey kahramanlar ordusu; ey yildirim - Sitab.
Göster cihan-imagribe bir sanliinkilab

MEHMET MUHSIN

2
Altibin yil efendilik yaptinIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul
"Kahraman Türk" idi cihanda adin.
Bir atesten siperdin Islam'a
Sönmeyen bir günesgibi yasadin.

Ey büyük ünlü milletim ileri!
Hasmina çignetme kosbu sanliyeri!
Düsmanin bir cihansa dostun
Hak Hakkin elbette müstakil yasamak

AtilIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul ezIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul vurIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul senindir istiklâl
Ebedî parlasin su al bayrak...
Ey benim sanlimilletim ileri;
Ele çignetme kosbu ülkeleri!

M (Bursa Milletvekili Muhittin Baha Bey Yarismaya "M" rumuzu ile katildi. Müzakereler esnasinda siirini geri çekti.)

3
Ey MüslümanIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul ey Türk oglu
Açildiistiklâl yolu
Benim bu son günlerimdirIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul
Diyor bize Anadolu.

Çek sancagiTürk ordusu
Olmaz Türk'ün can korkusu
Esarete dayanir mi
Türk vataniIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul Türk namusu?

Bu son savasbize farzdirIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul
Firsatimiz gayet azdirIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul
Muzaffer ol da ey millet
Altin ile tarih yazdir.

Birleselim özümüzdenIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul
Dönmeyelim sözümüzdenIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul
Hem silelim bu lekeyiIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul
Tarihdeki yüzümüzden.

ISKENDER HÂKI

4
Göz yasina veda et
Ey güzel Anadolu!
Hakkinikorur elbet
Türk'ün bükülmez kolu

Cenk ederiz gençIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul koca
Bugün degilIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul yarin da
Yadimiz agladikça
Izmir ezanlarinda.

Hak yolunda kan olurIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul
Dünyalara tasariz;
Ya serefle vurulurIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul
Ya efendi yasariz.

Her gün yeni bir hile
Arkasindan satildik;
Her gün yeni bir dille
Yurdumuzdan atildik

YeterIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul ey Ka'be'mizi
Elimizden alanlar
Alikoyamaz bizi
Yolumuzdan yalanlar.

Hangi alçak el alirIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul
El zinciri boynuna?
Kim Yunan'ibirakir
Türk kizinin koynuna?

KEMALEDDIN KAMI

5
Millet askiIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul din askiIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul vatan askiuyansin
Yurdumuza göz dikenler al kanlara boyansin
Ya ben ya onlar diyen silâhina dayansin

Türk ogludur bu millet
Türk'ündür bu memleket
Türk ogludur bu millet
Türk'ündür bu memleket

Düsman gözü tutamaz yanar daglar basini
Bagrimizda saklariz vatanin her tasini
Yurdumuza yan bakan döker gözün yasini

Türk ogludur bu millet
Türk'ündür bu memleket
Türk ogludur bu millet
Türk'ündür bu memleket

Can veririz her zaman hürriyet yoluna
Ya gaziIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul ya sehidlik ne devlettir kuluna
Ata emanet etmisnamusunu ogluna

Bize Türk oglu derler
Hep bizimdir bu yerler
A.S.

6
Türk'ün evvelce büyük bir pederi
Çekti sancagihilâl-i sehari
Kanimizla boyadik bahr ü berri
Böyle aldik bu güzel ülkeleri

IleriIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul arsileriIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul arsileri
Geri kalsin vatanin kahpeleri

Seni ihya için ey nâmibüyük
Vatanin ugruna öldük öldük
Ne büyük kaldibu yolda ne küçük
Siper oldu sana daglar gibi Türk

Yürü ey milletin efradiyürü
Ak süt emmisvatan evlâdiyürü

Vatan evlâdinikurban edeli
Milletin hür yasamaktir emeli
Veremez kimseye bir Çamlibeli
Baglanir miacaba Türk'ün eli

IleriIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul arsileriIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul arsileri
Çignenir çünkü kalan yolda geri.

HÜSEYIN SUAD

iSTiKLAL MARSI

KorkmaIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul sönmez bu safaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yildizidirIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul parlayacak;
O benimdirIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul o benim milletimindir ancak.

ÇatmaIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul kurban olayimIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul çehreni ey nazlihilal!
Kahraman irkima bir gül! Ne bu siddetIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul bu celal?
Sana olmaz dökülen kanlarimiz sonra helal...
HakkidirIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul hakk'a tapanIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul milletimin istiklal!

Ben ezelden beridir hür yasadimIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul hür yasarim.
Hangi çilgin bana zincir vuracakmis? Sasarim!
Kükremissel gibiyimIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul bendimi çignerIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul asarim.
Yirtarim daglariIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul enginlere sigmamIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul tasarim.

Garbin afakinisarmissa çelik zirhliduvarIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul
Benim iman dolu gögsüm gibi serhaddim var.
UlusunIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul korkma! Nasil böyle bir imanibogarIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul
'Medeniyet!' dedigin tek disi kalmiscanavar?

Arkadas! Yurduma alçaklariugratmaIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul sakin.
Siper et gövdeniIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul dursun bu hayasizca akin.
Dogacaktir sana va'dettigi günler hakk'in...
Kim bilirIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul belki yarinIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul belki yarindan da yakin.

Bastigin yerleri 'toprak!' diyerek geçmeIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul tani:
Düsün altinda binlerce kefensiz yatani.
Sen sehit oglusunIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul incitmeIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul yaziktirIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul atani:
VermeIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul dünyalarialsan daIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul bu cennet vatani.

Kim bu cennet vatanin ugruna olmaz ki feda?
Suheda fiskiracak topragisiksanIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul suheda!
CaniIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul cananiIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul bütün varimialsin da hüdaIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul
Etmesin tek vatanimdan beni dünyada cüda.

Ruhumun sendenIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul ilahiIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul sudur ancak emeli:
Degmesin mabedimin gögsüne namahrem eli.
Bu ezanlar-ki sahadetleri dinin temeliIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- tasimIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul
Her cerihamdanIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul ilahiIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul bosanip kanliyasimIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul
Fiskirir ruh-i mücerred gibi yerden na'sim;
O zaman yükselerek arsa deger belki basim.

Dalgalan sen de safaklar gibi ey sanlihilal!
Olsun artik dökülen kanlarimin hepsi helal.
Ebediyen sana yokIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul irkima yok izmihlal:
HakkidirIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul hür yasamisIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul bayragimin hürriyet;
HakkidirIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul hakk'a tapanIstiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Virgul milletimin istiklal!

Mehmet Akif Ersoy

alintidir
mümine sultan
Administrator

Administrator
mümine sultan

Nerden : ELFU ELFİ SALATİN VE ELFU ELFİN SELAMİN ALEYKE YA RASULALLAH.

MesajKonu: Geri: Istiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir   Istiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Icon_minitimeCuma Kas. 19, 2010 6:16 pm

ilk defa okudum abim emeğine sağlık gerçekten de istiklal marşımız çok güzel

rabbim bir daha yazdırmasın amin...
islam73
Medaratör

Medaratör
islam73

MesajKonu: Geri: Istiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir   Istiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Icon_minitimeCuma Kas. 19, 2010 7:37 pm

mümine sultan demiş ki:

amin abla rahman razi olsun
katip
Normal Üye

Normal Üye
katip

MesajKonu: Geri: Istiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir   Istiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Icon_minitimeCuma Kas. 19, 2010 8:25 pm

Birçok eser arasından seçildiğini biliyordum ama hepsini bir arada hiç okumamıştım .Emeğine sağlık..
Bu arada şahsi fikrimdir en isabetli seçim yapılmış...
sahra
Seçkin Üye
Seçkin Üye
sahra

MesajKonu: Geri: Istiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir   Istiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Icon_minitimeCuma Kas. 19, 2010 10:07 pm

Allah razı olsun abim en güzeli ni seçmişler İstiklal marşımızı her okuduğumda duyduğumda tüylerim diken diken olur.

ALLAH RAZI OLSUN MEHMET AKİF ERSOY,DAN.

RABBİM RAHMET EYLESİN CENNET MEKANI OLSUN.
islam73
Medaratör

Medaratör
islam73

MesajKonu: Geri: Istiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir   Istiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Icon_minitimeC.tesi Kas. 20, 2010 1:39 am

mümine sultan demiş ki:

amin ablam rabim sendende razi olsun
islam73
Medaratör

Medaratör
islam73

MesajKonu: Geri: Istiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir   Istiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Icon_minitimeC.tesi Kas. 20, 2010 5:00 am

qatip demiş ki:
Birçok eser arasından seçildiğini biliyordum ama hepsini bir arada hiç okumamıştım .Emeğine sağlık..
Bu arada şahsi fikrimdir en isabetli seçim yapılmış...
yorunuz icin rahhman razi olsun kardesim
MAVİL
Aktif Üye
Aktif Üye
MAVİL

MesajKonu: Geri: Istiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir   Istiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Icon_minitimeC.tesi Kas. 20, 2010 8:15 am

islam73
Medaratör

Medaratör
islam73

MesajKonu: Geri: Istiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir   Istiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Icon_minitimePaz Kas. 21, 2010 3:26 am

Very Happy
MAVİL demiş ki:

Lamekan
Aktif Üye
Aktif Üye
Lamekan

MesajKonu: Geri: Istiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir   Istiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir Icon_minitimePaz Kas. 21, 2010 3:56 am

Diger Şairlerimizden de Allah razı olsun,lakin Mehmet AKİF ERSOY un yüregi bi başka çarpmış marşımızı yazarken,
Mekanı cennet olsun inşaAllah
Rabbim İslam abimide her işince Mehmet AKİF gibi muvaffak kılsın inşaAllah.

Istiklal Marsinin Seçilmesi ve Diger Alti Siir
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Altı şey, altı yerde gariptir
» Deniz Altı
» Şu altı şeyi yapacağınıza söz verin ben de size Cennete gireceğinize söz vereyim.
» esmaül hüsna şiir
» Padişahlar´imizdan Şiir´ler