iSLAMi GiZLi iLiMLER SiTESi
Vakit Namazınızı Kıldınızmı?

Hoş Geldiniz Forumdaki Konulardan Tam Anlamıyla Faydanalabilmek İçin Giriş Yapınız Uye Degılsenız 1 Dakıkanızı Ayırarak Kayıt Olunuz---ByNoKta

iSLAMi GiZLi iLiMLER SiTESi

CİNLERE, ŞEYTANLARA, İFRİTLERE ve DİĞERLERİNE, BÜYÜYE VE SİHRE KARŞI İNSANLARIN KALESİ ( SİTEMİZDEKİ HERŞEY ÜCRETSİZ ve KARŞILIKSIZDIR )
 
AnasayfaAnasayfa  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 ezan ve kamet video ve aciklama

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
islam73
Medaratör

Medaratör
avatar

Mesaj Sayısı : 3832
Kayıt tarihi : 04/03/10
Nerden : Türklügün Bekcisi ve islamin Kölesi

MesajKonu: ezan ve kamet video ve aciklama   Paz Ekim 03, 2010 3:55 pm

https://www.youtube.com/watch?v=opZPe4THVUY

Ezan İslam dininin sesi Allahu Zülcelal’e kulluk yapmaya davetin sembolüdür. Allahu Zülcelal bir ayet-i kerime de şöyle buyurmuştur;
“Namaza çağırdığınız zaman onu eğlence ve alaya alırlar. Bu (davranışları) onların akıllarını kullanamayan bir topluluk olmasındandır.” (Maide; 58)

Onun için Allahu Zülcelal’e kulluk yapmaya çağrı olan ezana icabet etmek kurtuluşun bir basamağıdır. Hz. Peygamber (a.s.v) bir Hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur;
“Namaz için ezan okunduğunda şeytan ezanı işitmemek için yellene yellene kaçar. Ezan bitince tekrar gelir. Namaz için kamet getirilince yine arkasını dönüp kaçar.

Kametin sonunda tekrar gelir. Kişi ile nefsi arasına girerek şunu hatırla şunu hatırla... diye namaz öncesi akılda olmayan şeylerle vesvese verir de adam kaç rekat kıldığını bilemez.” (Buhâri Müslim)


Ezanın Hükmü


Ezan Vacip kuvvetinde bir müekked sünnettir. Müslümanlığın da en büyük alametlerinden birisidir.

Hanefi mezhebine göre Namaz kılan kimse kazaya kalmış olan namazlarını kılarken de ezan okur ve kamet getirir. Eğer bir kimsenin bir çok kaza namazı varsa ve bunları arka arkaya kılıyorsa birincisi için ezan okur ve kamet getirir. Bundan sonrakiler için serbest olup isterse hem ezan okur hem de kamet getirir. İsterse yalnızca kamet getirir. Ama her namaz için ayrı ayrı ezan okuyup kamet getirmek daha iyidir.

Beş vakit için ezan ve kameti terk etmek mekruhtur. Şafii mezhebine göre Kaza borcu olan kimse onları kaza etmek istediğinde sadece ilk namaz için ezan okumalı ondan sonraki her namaz için kamet getirmelidir.

Hanefi mezhebine göre kadınların namaz için ikamet getirmeleri mekruhtur. Şafii mezhebine göre ise kadınların namaz için ikamet getirmeleri müstehaptır. Hz. Peygamber (a.s.v) bir Hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur;
“İnsanlar eğer ezan okumak ve birinci safta namaza durmanın ecrini bilselerdi bunları yapabilmek için kur’a çekmekten başka yol bulamazlardı.” (Buhâri Müslim Tirmizi Nesâi)

Hz. Peygamber (a.s.v) başka bir Hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur; “Koyunların arasında veya çölde bulunduğunuz zaman namaz için yüksek sesle ezan okuyun çünkü; müezzinin sesini duyan insanlar cinler ve diğer varlıklar onun için kıyamet gününde şahidlik yapacaklardır.” (Ebu Davud Nesâi İbn-i Mâce)


Ezanın Mubarek Sözleri


Allahu Ekber Allahu Ekber
Allahu Ekber Allahu Ekber
Eşhedü en lâ ilâhe illallah
Eşhedü en lâ ilâhe illallah.
Eşhedü Enne Muhammeden Resülullah
Eşhedü Enne Muhammeden Resülullah.
Hayye ala’s-salâh Hayye ala’s-salâh
Hayye ale’l -Felah Hayye ale’l -Felah
Allahu Ekber Allahu Ekber
Lâ ilâhe illallah


Ezana İcabet Nasıl Olur


Ezan ve kameti işiten birinin ezan kametin sözlerini tekrar etmesi ile olur. Ancak; “Hayye ale’s-Salâh” ve “Hayye ale’l-Felâh” sözlerini duyunca “La havle ve la kuvvete illa billa hil aliyyil âzim” denir. Sabah namazında müezzin “Es-salâtü hayru’n mine’n-nevm” dediği zaman “Sadakte Barakte” denir.


KAMET

Hanefi mezhebine göre kamet ezanda olduğu gibi tekbirler dörder diğer sözler ikişer defa tekrarlanır. “Hayye ale’l-Felâh” sözünden sonra iki defa; “Kad kâmeti’s-Salâh” cümlesi ilave edilir.

Şafii mezhebine göre Tekbirler ikişer defa diğer sözler ise birer defa tekrarlanır ve “Hayye ale’l-Felâh” sözünden sonra iki defa; “Kad kâmeti’s-Salâh” cümlesi ilave edilir.

Abdullah İbn-i Amr İbni'l-Âs (r.a)’dan rivayet edildiğine göre Hz. Peygamber (a.s.v) bir Hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur;
"Ezanı işittiğiniz zaman müezzinin söylediğini aynen (kelime kelime) tekrar edin. Sonra bana salât u selâm okuyun. Zîra kim bana salât u selâm okursa Allah da ona on misliyle rahmet eder.

Sonra benim için el-Vesîle'yi taleb edin. Zîra o cennete bir makamdır ki mutlaka Allah'ın kullarından birinin olacaktır. Ona sahip olacak kimsenin ben olmamı ümid ediyorum.

Kim benim için Allah'tan el-Vesîle'yi taleb ederse şefaat kendisine vâcib olur." (Müslim Ebû Dâvud Nesâî)

Hanefi ve Şafii mezhebine göre ezan duasını ezan bitiikten sonra okumak sünnettir.
Ayrıca Şafii mezhebine göre kametten sonra hem müezzinin hemde cemaatin salevat getirmesi ve müteakiben vesilenin istendiği ezan duasını okumak da sünnettir.

EZAN DUASI;

“Allahümme salli alâ seyyidina Muham-medin ve alâ âli seyyidina Muhammed.”
“Allahümme rabbe hâzihid- de’veti’t-tâmmeh ve’s- salat’l-kaimeh âti seyyidinâ Muhamme-dini’l -vesilete ve’l -fadileh veb’ ashü makame’ m -mahmudeni’l-lezi veaddeh.”

Manası:
“Allah’ım! Ey bu tamamlanmış davetin ve kılınmak üzere olan namazın mukaddes rabbi! Efendimiz (Hz.)Muhammed’e vesile’yi fazileti ve yüksek dereceyi ihsan et. Onu kendisine va’d ettiğin Makam-ı Mahmuda eriştir.”

alintidir
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
islam73
Medaratör

Medaratör
avatar

Mesaj Sayısı : 3832
Kayıt tarihi : 04/03/10
Nerden : Türklügün Bekcisi ve islamin Kölesi

MesajKonu: Geri: ezan ve kamet video ve aciklama   Paz Ara. 12, 2010 3:38 pm

güncel


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Beyaz lalelerin bile siyah gölgesi olur.
Ne Şerefki Müslüman Doğmuşum Elhamdulillah, Ne Şerefki Türk Olmuşum
(ULVI hocamdan)

Korkkaklikta ar ilerlemekte seref ve itibar var insan korkmakla kaderden kurtulamaz
ilim nokta idi cahiller onu cogalti.
(Haydari kerrar hocamdan )Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
ezan ve kamet video ve aciklama
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
iSLAMi GiZLi iLiMLER SiTESi :: 

İslamiyet ( Her Müslüman 'a Lazım Din 'i Bilgiler )

 :: İslamın Şartları ( İslam'ın Beş Şartı ) :: Namaz Kılmak
-
Buraya geçin: