iSLAMi GiZLi iLiMLER SiTESi
Vakit Namazınızı Kıldınızmı?

Hoş Geldiniz Forumdaki Konulardan Tam Anlamıyla Faydanalabilmek İçin Giriş Yapınız Uye Degılsenız 1 Dakıkanızı Ayırarak Kayıt Olunuz---ByNoKta
Vakit Namazınızı Kıldınızmı?

Hoş Geldiniz Forumdaki Konulardan Tam Anlamıyla Faydanalabilmek İçin Giriş Yapınız Uye Degılsenız 1 Dakıkanızı Ayırarak Kayıt Olunuz---ByNoKta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CİNLERE, ŞEYTANLARA, İFRİTLERE ve DİĞERLERİNE, BÜYÜYE VE SİHRE KARŞI İNSANLARIN KALESİ ( SİTEMİZDEKİ HERŞEY ÜCRETSİZ ve KARŞILIKSIZDIR )

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Mezhep ve tarikat kavramı

3 posters
YazarMesaj
MeNZiLLi
Yeni Üye

Yeni Üye
MeNZiLLi

Mezhep ve tarikat kavramı Empty
MesajKonu: Mezhep ve tarikat kavramı   Mezhep ve tarikat kavramı Icon_minitimePtsi Eyl. 06, 2010 10:41 pm

S.a

Arkadaşlar , İslam çatısı altında mezhep ve tarikatlar var ve bizler bunlara tabiyiz. En azından meshebimiz elbette vardır.
Bazı din adamları ve araştırmacılar Hak meshep olarak belirlenen 4 meshebin Kur'an da yer almadığını ve Tarikatın müslümanları böldüğünü bununsa dine aykırı olduğunu savunuyorlar.
Bunlara sebepleri ise, Kur'anı kerimde ve Peygamber (s.a.v) efendimiz döneminde bunun olmadığı ve Efendimizin bunu uygun görmediği dir.

Örnekler
: Peygamberimiz, "Ümmetim yetmiş üç fırkaya ayrılacak, bunların içinden bir fırkası ehl-i necat olacaktır" buyurmuş

: Hz Peygamber (sas) Ebû Hureyre'den rivayet edilen bir hadislerinde: " Ümmetim yetmişüç fırkaya ayrılacak, kurtuluşa eren fırka (Fırka-ı Naciye) dışında kalan yetmiş iki fırka Cehenneme gidecektir",

Uygun görmediğini ise yukardaki Hadislerden anlayabiliyoruz.

Ayrıca tarikat içindeki Rabıta ve Hatme gibi Müride verilen görevlerin açık şirk olsuğu yönünde görüşler vardır.

Bu hadislere ve görüşlere dikkat etmemek mümkün değil, bu sebeple düşünen bir müslümanın içine bir ateş düşmekte ve '' yanlış yoldamıyım acaba '' diye düşünmekte , vesveseye kapılmaktadır.
Çünkü dönüşü olmayan kabir alemi ve ahirette kurtuluşa erememek ve ateşe atılmak söz konusu.

Eğer böyle ise yaptığım yanlış yoldan döneyim ve tarikatsız mezhepsiz bir islam süreyim demek söz konusu oluyor.

!!!!! Ayrıca hanefi mezhebinde tarikata yer verilmediği belirtilmektedir. Eğer öyle ise buda kötü sonuçlar doğurabilir.!!

Özellikle Haydar hocam Bu konuları aydınlatırmısnız. Çünkü Söz Konusu olan Dinim,imanım ve Allah olduğu için bu konuları silip atmak beynimi programlamak gerçeklerden kaçmak gibi geliyor bana.

Ve dönüşü olmayan, telafisiz bir yoldayken. günahlardan kaçıp başka bir günaha saplanmak ne tahamül edilir nede söz konusu olabilir.

isyandayurek
Yeni Üye

Yeni Üye
isyandayurek

MesajKonu: Geri: Mezhep ve tarikat kavramı   Mezhep ve tarikat kavramı Icon_minitimeSalı Eyl. 07, 2010 12:29 am

[b] Selamun aleyküm.. Bu konuyu bende çok düşündüm ilk tarikat ehli olduğum zamanlar.Fakat arkadaşlar vesveselere kulak vermemem gerektiğini falan söyleyerek kafamdaki şüpheleri yok etmeye çalışıyorlardı.12 yıldan bu yana tarikat ehliyim,son 7 yıl içinde tarikatımla ilgili ciddi olumsuzluklar oluştu kafamda.Detaylarına inmek istemiyorum ama çok acı durumlara düşen insanlar gördüm.Gidiyorsun derdini anlatıyorsun dua edeceğiz lafından başka somut bir müdahale hiç görmedim.Bu da güvenimi oldukça sarstı.
gül-as
Aktif Üye
Aktif Üye
gül-as

MesajKonu: Geri: Mezhep ve tarikat kavramı   Mezhep ve tarikat kavramı Icon_minitimeSalı Eyl. 07, 2010 10:00 am

hocam gelince daha detaylı anlatacakdır inşaallah.. izniniz olursa ben bi kaç aciz cümle kurayım...uzun uzun tasavvuf ve tarikatlar tarihini anlatmayacağım..biraz dağınık olacak ama madde madde yazarsam daha rahat olur inşaallah.

1- tarikat bölücülüktür diyenlere tasavvuf nasıl bişeydir diye sorsanız ha evet o iyi bişeydir der..tarikatın tasavvufun içinde bir terim olduğunu bilmezler..hep bir çelişkide yaşarlar..
2- evet islam da tarikata girme zorunluluğu yoktur..ama sizde bilirsiniz ki yalnız yaşamak zor.. biribirini hayra yönlendiren bir grubun içinde daha rahat daha güzzel yaşanılır..
3- tarikatlarda usul değişmez.farz,vacip,sünnet e riayet zaten şarttır..sadece nafile ibadetlerde farklılık vardır..rabıta vird hatme vb nafile ibadet statüsündedir...
4- insanlara bakarak sistemler yargılanamaz..biri hırsızlık yaptı diye tüm müslümanlar hırsız değildir..falancılar,filancılar diye genellemelere bu doğrultuda bakmak gerek..

5- peygamber efendimiz s.a.v in 'ümmetim yetmiş üç fırkaya.....' hadisi ayetin nüzulu üzerine olmuştur..tam meal veremeyeceğim hakkınızı helal edin rabbim affetsin ayet yaklaşık olarak mealen şudur (( o dinlerini parça parça edenler varya allah onlara ne yaptıklarını gösterecek)) tarikatta din parçalanmıyor söz edilen mezheplerdir
ve sizler kendinizi ve tarikatınızı dünyanın merkezine koymayın.. islam coğrafyası çok büyük bir alandır..kim bilir nerelerde islam adı altında ne inançlar yaşanıyor

6- vesveselere boyun eğmeyin inşaallah..okuyun araştırın..bir arada birbirini hayra sevkeden arkadaşlarınızla ehli sünnet çizgisinde yaşamaya edin

acizaneye hakkınızı helal edin

Mezhep ve tarikat kavramı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Tarikat yolu aşk yoludur, akıl işi değildir.
» Kur’an-ı Kerim’de Ehl-i Kitap Kavramı
» MODERN ÖZGÜRLÜK KAVRAMI: HÜRRİYET Mİ,
» Kur’ân'da Vesile Kavramı ve Tevessül Meselesi
» Kuranda Takva Kavramı Anlam ve Mahiyeti