iSLAMi GiZLi iLiMLER SiTESi
Vakit Namazınızı Kıldınızmı?

Hoş Geldiniz Forumdaki Konulardan Tam Anlamıyla Faydanalabilmek İçin Giriş Yapınız Uye Degılsenız 1 Dakıkanızı Ayırarak Kayıt Olunuz---ByNoKta

iSLAMi GiZLi iLiMLER SiTESi

CİNLERE, ŞEYTANLARA, İFRİTLERE ve DİĞERLERİNE, BÜYÜYE VE SİHRE KARŞI İNSANLARIN KALESİ ( SİTEMİZDEKİ HERŞEY ÜCRETSİZ ve KARŞILIKSIZDIR )
 
AnasayfaAnasayfa  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 Esrarengiz Sır !!! Ulu Cami´inin Minberinde Uzay Bilgileri mi Var ?

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Misafir
MisafirMesajKonu: Esrarengiz Sır !!! Ulu Cami´inin Minberinde Uzay Bilgileri mi Var ?   Salı Mayıs 04, 2010 5:33 pm

Esrarengiz Sır !!! Ulu Cami´inin Minberinde Uzay Bilgileri mi Var ?


Sayın Fevzi Ülgü Bey’in kitabı 1399 yılında yapımı biten Ulu Cami minberinde çok önemli uzay bilgilerinin olduğunu ortaya koyuyor.
Minberde Devaklı Abdülaziz oğlu Mehmed’in işi diye işlenmiş imzadan Tebriz yakınında Devak’tan yani Türkistan’dan ustalar getirildiğini tespit eden Sayın F. ÜLGÜ kitabında özetle diyor ki;

1- Ulu Cami minberi bütünüyle uzayı göstermektedir. Minberin yan yüzeyleri kabartma olarak yıldız kuyruklu yıldız üst galaksi orta galaksi çift yıldız (ikiz yıldız) niteliklerinde ve kabartma şekiller hâlinde işlenmiştir. Bu özellikler bugünkü bilimin verileri ile bire bir örtüşmektedir.

2- Güneş sistemi başta güneş olmak üzere 9 gezegeni ile birlikte küresel kabartma şekiller hâlinde uzaklık ve büyüklük mukayeseleri ile birlikte yerleştirilmiştir. Üstelik Plüton gezegeninin dış merkezli gezegen olduğu da vurgulanarak.

3- Gezegenlerin bir yörüngeye bağlı hareket ettikleri özellikle gösterilmiştir.

4- Üçoklar Bozoklar olarak 24 Türk Boyu’nu temsil eden şekiller ise minberin alt kısmına yerleştirilmiştir.

5- Minberin doğu ve batı medeniyetleri karşılaştırmasında yapım tarihi olan 1399 ise bir başka önem taşımaktadır.

6- Minberdeki şekillerin 4 ayrı renk sedef kakmadan yapılması ile bir çok ayrıntı görülebilmektedir.

7- Kuyruklu yıldız şekli incelendiğinde çekirdek kısmının 3 parçalı olduğu açıkça görülür.

8- Ulu Cami minberi dünyadaki ağaç işçiliği sanatı bakımından da emsâlsizdir.

9- Minber üzerinde taşıdığı gökyüzüne ait bilgilerle eşi emsâli olmayan bir sanat eseridir. O bir ahşap kitâbedir. O Türk milletinin millî abidelerinden birisidir.

10- yaşında olan Ulu Cami minberinin üzeri son üç yüzyıldır Arap zamkı ve gomalakla kaplı olduğu için bu kıymetli eserin üzeri örtülmüş. Bunun bir iyi tarafı var. Dış etkenlere karşı ahşap korunmuş ama üzerinde taşıdığı Türkistan’dan erken Türk uygarlığından süzülüp gelen Türklerin gök bilimlerindeki uygarlık seviyelerini gösteren bilgilerin üzerini de bu güne kadar örtmüştür.


Ulu Cami´inde ki Minberin Sırrı
602 yıllk bir minber... Tarihi minber üzerinde güneş ve galaksi sistemleri var. Hem de gezegenlerin büyüklük oranları ve yörüngeleri gerçek oranlarla örtüşüyor….

1402 tarihinde (Hicri 804) inşa edilen Bursa’nın tarihi sembollerinden Ulu Caminin minberinin Doğu yakasında (mihraba bakan yüz) Güneş sistemi Batı yakasında ise Galaksi Sistemi yer alırken evrenin kül olarak tasvir edildiği ileri sürüldü. 602 yıllık tarihi minberdeki şekiller bu tespiti doğrular nitelikte. Hem de minberin her iki yüzünde şaşırtıcı şekilde evrenin haritalarının adeta bir krokisi var. Bu kadar büyük bir tesadüf olabilir mi yoksa bu minberin banisi gerçekten bir astronomi hayranımıydı?

Ilginç şekillerin sırrını çözen kişi Araştırmacı Fevzi Ülgü Alsancak.

1980 yılından bu yana minber üzerinde yaptığı çalışmalarla tarihin derinliklerinde kalan gerçeklere ışık tuttuğunu söyleyen Alsancak “Alan süsleme motiflerinde simetri yoksa mutlaka bir mesaj vardır” ilkesinden yola çıkarak minberdeki şekiller üzerine yapılan yorumların tutarsız olduğunu söylüyor. Bilim teknoloji ve uzay bilimleri araştırma tekniklerine kafa yoran bir öğretmen olduğunu belirten Ülgü motifleri dikkatlice incelediğinde minberin mihraba bakan yüzünde güneş sistemini keşfettiğini söylüyor.

Bursa’da yayınlanmakta olan Apameia dergisinde yer alan bilgilere göre minberin gizem ve sırlar içerdiğini iddia eden Ülgü “minberin taşıdığı kıymet ve değerler açısından şu noktalara dikkat etmek gerekir. Doğu yakası Güneş Sistemi Batı yakası ise ise Galaksi sistemleri yerleştirilmek suretiyle bir kül halinde kainat sembolize edilmektedir” iddiasında.

Mihrapta yer alan Güneş Sisteminde 9 gezegen var. Bunun da ötesinde gezegenlerin güneşe göre konumlarının ve büyüklükleri gerçek ölçülerle örtüşür oranlarda. Güneş ve gezegenler arasındaki mesafe büyük olduğu için yıldız gezegenlerden farklı olarak 9 damlacıklı kurs olarak işaretlenmiş.

Ülgü yine Kündekari sanatının bir özelliği olan parçaların birleşmesiyle oluşan çukur kanal çizgilerinin de gezegenlerin yörüngesini temsil ettiğini söylüyor. Bu yüzeyde yer alan bir başka gizem ise serpiştirilmiş halde yıldız motifleri yer alması ve buların içinda kuyruklu yıldızların da bulunması.

Ülgü’nün dikkat çektiği en önemli detaylardan bir de Plüton gezegenin tek başına ayrı bir platformda ve bir açı farkı ile gösterilmiş olması. Bilindiği üzre güneş siteminin aynı düzlem üzerinde olan ilk 8 gezegeninin aksine Plüton ayrı düzlemde dolanmaktadır. Minberin Batı Cephesinde ise 7 adet Galaksi formatı tespit ettiğini söyleyen Ülgü galaksi platformlarının 5 ayrı renkte sedef kakma ile gösterildiğini
söylüyor. Ancak ne yazık ki bugün hatalı boyama teknikleri ile bu önemli detay büyük ölçüde yok edilmiş durumda. Ama kayıtlardan bunu doğrulamak mümkün…

Ülgü’nin bir diğer iddiası ise minberin her iki yüzünde yer alan 3’lü ve 12’li dolap kapaklarının Türk boylarını temsil ettiği yönünde.

Sırlarla dolu minberin giriş kapısı üzerinde Murat Han oğlu Yıldırım Beyazıt Hanın emriyle Hicri 804 yılında minberin yapıldığı bilgisi yer alıyor. Ülgü kayıtlarda minberin ustası ile ilgili çelişkili bilgiler bulunduğuna dikkat çekiyor. Ülgü’ye göre minberi yapan kişi adını tırabzan süsleme motifine göre tırabzanın sağ ikinci sülüsle yazan Devaklı Abdülaziz oğlu Mehmet.

Devak Tebriz yakınlarında bir Türk köyü. O tarihte Mülki amir olan Kadızade Rumi efendi beceri ve bilgi alış verişi için 300 kadar sanat erbabını Tebriz’e göndermiş ve bir o kadar ustayı da oradan Bursa’ya getirmiştir. Oradan gelen Kündekari sanatçılarının başı Abdülaziz oğlu Mehmet’tir. Bu minber de onun ve ustalarının camiye bir hediyesidir.

Kündekari sanat açısından eşsiz bir değere sahip olan minberin ilginç bir özelliği de 6666 adet abanoz ağacı parçasından vücuda gelmesi. Bu rakamda halk arasında yaygın inaçla Kuran’ı Kerimdeki ayet sayısına tekabül etmektedir… O dönemdeki İslam ve Türk alimlerinin matematik ve gök bilimlerine yönelik ilminin Batıya nazaran hayli ilerde olduğu da göz önüne alınırsa Ülgü’nün sözleri pek de tutarsız değil.

Ne dersiniz, bütün bu benzerlikler sadece bir tesadüf olabilir mi?ALINTI:
tekplatform.com

RESIMLER: de.sevenload.com, yorumla.net, resimturk.org, forumdas.net


En son Zinnureyn_Ali tarafından C.tesi Mayıs 22, 2010 6:25 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
gökkuşağı
Aktif Üye
Aktif Üye
avatar

Mesaj Sayısı : 258
Kayıt tarihi : 29/04/10

MesajKonu: Geri: Esrarengiz Sır !!! Ulu Cami´inin Minberinde Uzay Bilgileri mi Var ?   Salı Mayıs 04, 2010 5:56 pm

Çok güzel bilgilerdi ALLAH c.c. razı olsun hayranlıkla okudum..
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
KurtuluşZor_786
Aktif Üye
Aktif Üye
avatar

Mesaj Sayısı : 470
Kayıt tarihi : 28/04/10
Yaş : 47
Nerden : Gaziantep

MesajKonu: Geri: Esrarengiz Sır !!! Ulu Cami´inin Minberinde Uzay Bilgileri mi Var ?   Salı Mayıs 04, 2010 7:44 pm

Bu tespitlerde bulunan değerli araştırmacımızada ; Bizimle bu hayret uyandıran ilginç bilgiyi paylaşan kardeşimede teşekkür ederim.. Emeğinize sağlık...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
ulvi
Administrator

Administrator
avatar

Mesaj Sayısı : 3306
Kayıt tarihi : 30/10/09

MesajKonu: Geri: Esrarengiz Sır !!! Ulu Cami´inin Minberinde Uzay Bilgileri mi Var ?   Salı Mayıs 04, 2010 9:28 pm

Allah Razı Olsun kardeşim, gerçekten çok doğru ve çok ilginç


İnşaallah Yoluna Öleyim
Bin canım olsa hepsini vereyim
Ayağının Altına ben yol olayım
Tepele beni şerefe ulaşayım
Kabul Et ben zavallıyı Ya ResulaAllah

Utanırım Sen 'den isteyemem birşey
Korkum utancımdan çok, yok Sen'den Başka Gidecek bir yer
Tüm acizliğimle gelmişim Sana
Zavallıyım ben Nolur beni Yalnız Bırakma

Ya ResulAllah
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Esrarengiz Sır !!! Ulu Cami´inin Minberinde Uzay Bilgileri mi Var ?
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
iSLAMi GiZLi iLiMLER SiTESi :: 

Zamane Çıkarmaları Ve Reddiyeleri

 :: Doğaüstü Varlıklar ve Doğaüstü Olaylar
-
Buraya geçin: