iSLAMi GiZLi iLiMLER SiTESi
Vakit Namazınızı Kıldınızmı?

Hoş Geldiniz Forumdaki Konulardan Tam Anlamıyla Faydanalabilmek İçin Giriş Yapınız Uye Degılsenız 1 Dakıkanızı Ayırarak Kayıt Olunuz---ByNoKta
Vakit Namazınızı Kıldınızmı?

Hoş Geldiniz Forumdaki Konulardan Tam Anlamıyla Faydanalabilmek İçin Giriş Yapınız Uye Degılsenız 1 Dakıkanızı Ayırarak Kayıt Olunuz---ByNoKta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CİNLERE, ŞEYTANLARA, İFRİTLERE ve DİĞERLERİNE, BÜYÜYE VE SİHRE KARŞI İNSANLARIN KALESİ ( SİTEMİZDEKİ HERŞEY ÜCRETSİZ ve KARŞILIKSIZDIR )

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Yetişkinlerin Çocuklarla Oyun Oynaması

2 posters
YazarMesaj
ulvi
Administrator

Administrator
ulvi

Yetişkinlerin Çocuklarla Oyun Oynaması Empty
MesajKonu: Yetişkinlerin Çocuklarla Oyun Oynaması   Yetişkinlerin Çocuklarla Oyun Oynaması Icon_minitimePaz Ocak 31, 2010 2:58 am

İslam ümmetinin önderi olan Rasûlüllah'ın (s.a.v.), çocuklarla birlikte oyun oynadığını
gösteren birkaç hadis sunmak istiyoruz. Tabiî Hz. Peygamber'in (s.a.v.), ana babaları ve
yetişkinleri eğitmek, onların da kendisine uyarak çocuklarıyla beraber oynamalarını
sağlamak için bunu yaptığını biliyoruz.

Konuyla ilgili rivayetler şunlardır:
a) Ebu Eyyûb Ensârî anlatıyor: Rasûlüllah'ın (s.a.v.) yanına girmiştim. Hasan ile
Hüseyin Hz. Peygamber'in (s.a.v.) önünde ya da kucağında oynuyorlardı. Ben:
- Onları seviyor musun ya Rasûlallah? dedim. Bunun üzerine O:
- Nasıl sevmem onları? Onlar benim dünya fesleğenlerimdir; onları koklarım, buyurdu.
(621)
b) Ömer b. Hattab diyor ki: Hasan ile Hüseyin'i Peygamber'in (s.a.v.) iki omuzunda
gördüm. Ben:
- Altınızdaki at ne güzel! dedim. Bunun üzerine Peygamber (s.a.v.):
- Ne güzel atlıdır onlar! buyurdu. (622)
c) Berâ b. Âzib anlatıyor: Rasûlüllah (s.a.v.) namaz kılarken Hasan ile Hüseyin veya
onlardan birisi gelir sırtına binerdi. Peygamber (s.a.v.) başını (secdeden) kaldırdığında
eliyle onu tutardı. (Namazı tamamladıktan sonra):
- Ne güzel binittir sizin binitiniz! buyururdu. (623)
d) Câbir (r.a.) anlatıyor: Rasûlüllah'ın (s.a.v.) yanına girmiştim. Hasan ile Hüseyin
sırtına binmiş elleri ve dizleri üzerinde yürüyor ve şöyle diyordu: "Ne güzel devedir sizin
deveniz. Ne güzel yüklersiniz siz!" (624)
e) Hz. Aişe diyor ki: Habeşliler mescidde oynuyorlardı. Rasûlüllah (s.a.v.) bana perde
oldu da onların oyunlarına bakıp seyrediyordum. Böylece seyretmeye devam ettim. Nihayet
bakmaktan ayrılan ben oldum. Oyun ve eğlenceye düşkün genç yaştaki bir kızın bunu ne
ölçüde arzu edeceğini artık siz takdir edin! (625)
Bu rivayetlerde Hz. Peygamber'in (s.a.v.), torunları Hasan ile Hüseyin başta olmak
üzere çocuklarla çeşitli oyunlar oynadığı görülmektedir. Böyle yapmakla Rasûlüllah (s.a.v.)
oyunun çeşitliliği düşüncesini göstermiş oluyordu. Ayrıca Rasûlüllah'ın (s.a.v.), daha canlı ve
istekli oynamaları için oyuna katılan çocukları övdüğü, takdir ve tebrik ettiği de
görülmektedir. Böylelikle onlar, bıkmadan ve usanmadan severek oyunu sürdürecekler,
aynı anda hem bedenf hem de rûhî gıdalarını almış olacaklardır.
(621) Hadisi Taberânî rivayet etmiştir. Ayrıca hadis Bezzâr tarafından Sa'd b. Ebi
Vakkas'tan da rivayet edilmiştir.
(622) Ebu Ya'lâ'nın bu rivayeti için bkz. Heysemî, Mecmau'z-Zevaid, IX, 182;
Kenzü'lUmmât, VII, 106.
(623) Taberâni'nin bu rivayeti için bkz. Heysemi, a.g.e., IX, 182. Hadisin isnadı hasendir.
(624) Hadisi Taberâni rivayet etmiştir.
(625) Buhâri, Nikah, 83; Müslim, İldeyn, 17; Nesaî, Salâtü'I-Îdeyn, 34, 35; Ahmed b
Hanbel, VI, 84. Nesai'nin diğer rivayeti şöyledir: "Bayram günü Sudan'lılar gelerek
Peygamber'in (s.a.v.) dnünde oyun oynuyorlardı. Rasufüllah (s.a.v.) beni de çağırdı.
Omuzunuüzerinden onları seyrediyordum. Böylece bakmaya devam ettim. Nihayet
seyretmeyi bıraka ben oldum."

Alıntıdır
sernevaz
Normal Üye

Normal Üye
sernevaz

Yetişkinlerin Çocuklarla Oyun Oynaması Empty
MesajKonu: Geri: Yetişkinlerin Çocuklarla Oyun Oynaması   Yetişkinlerin Çocuklarla Oyun Oynaması Icon_minitimeCuma Kas. 05, 2010 11:47 am

güncel...

Yetişkinlerin Çocuklarla Oyun Oynaması
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Çocukların Çocuklarla Birlikte Oynaması
» Peygamberimizin Çocuklarla İlgisi
» M. Esad Cosan RhA. Hocaefendi´nin "ÇOCUKLARLA BAŞBAŞA" adli Eserini INDIR